Bazı singular genelleştirilmiş fonksiyonların neutrix kompozisyonları
Bazi singular genelleştirilmiş fonksiyonlarin neutrix kompozisyonlari
  1. Tez No: 372771
  2. Yazar: İNCİ AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde neutrix kalkülüs kullanılarak bazı özel genelleştirilmiş fonksiyonların neutrix kompozisyonları tanımlanmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, teze giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, genelleştirilmiş fonksiyonların tanımı ve özellikleri ile neutrix, neutrix limit tanımları ve örnekleri, ayrıca genelleştirilmiş fonksiyonların kompozisyonu ve neutrix kompozisyonun tanımları verilmiştir. Üçüncü bölümde, x-s ile x+r genelleştirilmiş fonksiyonlarının (x+r)-s neutrix kompozisyonu tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde, Heaviside genelleştirilmiş fonksiyonunun negatif kuvvetlerine anlam verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, [H(x)]--s ve [H(x)]+-s neutrix kompozisyonları tanımlanmıştır. Son bölümde ise, üçüncü bölümde verilen (x+r)-s genelleştirilmiş fonksiyonu için, r yerine µϵR+ gerçel sayısı alınarak,m=1,2,… , µmϵZ+ için (x+µ)-m neutrix kompozisyonu tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis by using the neutrix calculus, the neutrix compositions of some special generalized functions are defined. The thesis consists of five chapters. The first chapter is an introduction to the thesis. In the second chapter, the definitions of generalized function with their some properties and the concepts of neutrix, neutrix limit with examples, also the concept of compositions of generalized functions are given. In the third chapter, the neutrix composition (x+r)-s of the generalized functions x-s and x+r is defined. In the fourth chapter, the meaning was given to the negative powers of Heaviside generalized function H(x) . Also, at the end of chapter the neutrix compositions [H(x)]--s and [H(x)]+-s are defined. In the last chapter, let µϵR+ , m=1,2,… such that µmϵZ+. Then the neutrix composition (x+µ)-m of x+µ and x-m is defined.