Genelleştirilmiş fonksiyonların neutrix çarpımı
The Neutrix product of generalized function
  1. Tez No: 130972
  2. Yazar: İNCİ CANKOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
GENELLEŞTİRİLMİŞ FONKSİYONLARIN NEUTRİX ÇARPIMI İnci Cankoy Hacettepe Üniversitesi, Matematik Bölümü ÖZ Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, genelleştirilmiş fonksiyonların tanımı, bazı temel özellikleri, delta- yakınsak dizilerin oluşturulması ve daha sonra çarpımlarını vereceğimiz bazı genelleştirilmiş fonksiyonların tanımlarına ayrılmıştır. İkinci bölümde, neutrix ve neutrix limit tanımlan örnekleri ile birlikte verilmiş olup, bunların genelleştirilmiş fonksiyonların çarpımlarını tanımlamada nasıl kullanıldığı örnekleriyle sunulmuştur. Son bölümde ise F(x +, - r) lnx +, F(x _, -s) ve bazı genelleştirilmiş fonksiyonların neutrix çarpımları tanımlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Genelleştirilmiş Fonksiyon, Delta Fonksiyonu, Neutrix, Neutrix Limit, Neutrix Çarpım Danışman : Prof. Dr. Emin ÖZÇAĞ, Hacettepe Üniversitesi, Matematik Bölümü
Özet (Çeviri)
THE NEUTRIX PRODUCT OF GENERALIZED FUNCTIONS İnci Cankoy Hacettepe University, Department of Mathematics ABSTRACT This thesis consists of three chapters. The first chapter is devoted to definition of generalized functions, some properties, taken form of delta-convergence sequences and the definitions of some generalized functions we will use after their products. In the second chapter, the definitions of neutrix and neutrix limit are given with their examples and how they will be used for defining the generalized functions are put forward. In the last chapter, the neutrix product of F(x +, -r) lnx + ve F(x _, - s) and some other generalized functions are defined. Keywords : Generalized Function, Delta functions, Neutrix, Neutrix Limit, Neutrix Product Advisor : Prof. Dr. Emin ÖZÇAG, Hacettepe University, Department of Mathematics