Tamburlu kesicilerde keski dizilim parametrelerinin optimizasyonu
Optimisation of tool lacing parameters for drum shearers
  1. Tez No: 77864
  2. Yazar: BÜLENT TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ZEKİ HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
IV ÖZET Tamburlu kesici-yükleyiciler (kömür kesiciler), kömür ve benzeri yumuşak malzemelerin kazılmasında kullanılan ve uzunayak verimini önemli ölçüde etkileyen makinalardır. Kesici tambur tasarımı, bu makinalann performanslarını etkileyen önemli parametrelerden biridir ve bu alanda 1980'li yılların başından itibaren önemli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar ile, belirli ölçülerde basanlar elde edilmişse de, halen uygulamada kesici tambur tasarımından kaynaklanan bazı sorunlar bulunmaktadır. Her bir keski hattındaki keski sayısının spiral sayısına eşit olması durumunun, kesici kafa ve kesici tambur tasarımında verimsiz bir yöntem olduğu laboratuvar çalışmaları sonucunda ortaya konulmuştur. Ancak, bu konuda yerinde yapılan geniş kapsamlı ve ayrıntılı araştırmaların bulunmaması nedeniyle, bu tasarım yönteminin uygulamadaki birçok kesici kafa ve kesici tambur üzerinde yaygın olarak kullanıldığı gözlenmektedir. Bunun yanısıra, keskiler arasındaki çevresel uzaklığın, makina titreşiminde keski kuvvetlerinin kontrolü açısından önemli bir tasarım parametresi olduğu öne sürülmektedir. Ancak, yalnızca teorik düzeyde incelenen bu parametrenin de, dünyada kullanılan kesici kafaların ve kesici tamburların hiçbirinin tasarımında gözönüne alınmadığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında, yukarıda anılan sorunlar, TKİ Kurumu'na bağlı OAL İşletmesi yeraltı ocağında yaklaşık dört yıl süren yoğun araştırmalar ile incelenmiştir. Bunun için, OAL' deki mevcut tamburlu kesici-yükleyicilerin orijinal kesici tambur tasarımları değiştirilerek yeni bir tasarım geliştirilmiştir. Yeni kesici tamburlar, yeraltındaki gerçek üretim çalışmaları sırasında benzer kazı koşullarında, genel üretim performansı, güç tüketimi, kazı ürününün tane boyu, toz oluşumu ve makina titreşimi temellerinde orijinal kesici tamburlar ile karşılaştınlmışlardır. Sonuçta, yeni tasarımın kullanılması ile makinanın performansının yüksek derecede arttığı gözlenmiş ve böylece her bir keski hattında tek keski kullanılmasının ve keskiler arası çevresel uzaklık parametresinin uygulamada çok önemli olduğu anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tamburlu Kesici-Yükleyiciler, Kesici Tambur Tasannu, Kesici Kafa Taşanını, Keski Dizilim Düzenlemesi, Keskiler, Kömür, Kesme Performansı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Drum shearer-loaders (coal shearers) are the principal means of mechanical excavation of coal and soft materials, with great influence on the overall efficiency of longwall mining operations. Since early 1980s, substantial amount of research investigations have been conducted on cutting drum design which has now understood to be one of the most important parameters affecting the performance of coal shearers. Though these research studies came up with success to a certain extent, there still exist some drawbacks arising from cutting drum design, in practice. Arranging the tools in multi tracking, i.e., providing a cutting line with a number of tools equal to that of starts, was found, through laboratory studies, to be an inefficient method in cutting head and cutting drum design. In practice, many cutting heads and cutting drums have, however, been observed to employ this method, due to the lack of comprehensive field trials confirming the laboratory findings. Furthermore circumferential pick spacing was also put forward to be a very important parameter to control pick loading with respect to machine vibration. This parameter which is based upon theoretical approaches only, has however been seen to be not considered, at all, in the design of current cutting heads and cutting drums in the world. This thesis is concerned with investigations on the above-mentioned problems, carried out in OAL mine through four-year intensive underground trials. The original tool lacing pattern of the cutting drums already operating in the mine was changed and a new tool lacing pattern was adopted. The new cutting drums were then compared to the original cutting drums during actual production under near-uniform conditions in terms of overall production performance, power consumption, product size, dust make and machine vibration. The results showed that the machine performance was drastically improved with the new tool lacing pattern, indicating the significance of single tracking and circumferential pick spacing parameter, in practice. KEY WORDS: Drum Shearers, Cutting Drum Design, Cutting Head Design, Tool Lacing Pattern, Picks, Coal, Cutting Performance