Oal müessesesindeki tamburlu kesicilerin kesme ve yükleme performanslarının incelenmesi
Investigations in to the cuttins and loading performance of drum shearers in Oal mine
  1. Tez No: 34254
  2. Yazar: MUSTAFA AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ZEKİ HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Tambur lu kesici tam mekanize uzun ayak madenciliğinin ana unsurlarındandır. Bu makinalar kesme amaçlı olarak kullan dıkları gibi yükleme işini de yerine getirirler. Her ne kadar bu makinalarda temel amaç kesme ise de yine burada tambur dizayn sırasında yükleme ile ilgili faktörlerde göz önüne alınırlar. Buradaki söz konusu yükleme işinin yardımcı elemanlardan çok bizzat tamburun kendisi tarafından yapılması daha avantajlı olduğundan kesme ve yükleme para metreleri arasında daima bir uyum olması < gerekir. TKİ 'ye bağlı Orta Anadolu Linyitleri Müessesesinde toplam yedi atak çift tambur lu kesici çalışmaktadır. Bunların tamburları üç helisi i olup çapları 1400 mm ve nominal (batma) kesme derinlikleri ise 850 mm'dir. Bu tamburların dizaynı yükleme açısından uygulamada kullanılan delerlerin kapsamı içerinde olduğu görülmüştür. Tamburların dönüş yönü ilk önce dışa doğru yani sag" tambur saat yönünde, sol tambur ise saat yönünün tersine dönmekteydi. Ancak yüklenemeyen kömürde konveyöre taraf olan kısmında bir yığılmanın oluşmasından dolayı bu tambur dönüş yönleri daha sonra tersine alacak şekilde değiştirildi. Bu yeni dönme ile kömür yıŞın halinde olmayan, düzgün bir şekilde tabana yayılmış alarak gözlendi. Yapılan pratik gözlemler böyle bir tambur dönüş yönünün kesici uç sarfiyatı, titreşim ve toz açısından yarar getiremeyeceğini işaret etmiştir. Kuyruk tambur, tarafından yapılan aşağı kesim hareketi ile titreşimlerin yanısıra keskilerin darbe ile kırılması söz konusu olabilir. Her iki dönme yönü sonucu oluşan yüklenemeyen kömürün kesit alanı yaklaşık alarak aynı kaldığından bu yeni dönme yönü ile yüklemede herhangi bir yarar elde edilmemiştir. Ayrıca kesmenin baş yukarı olarak yapıldığında ortaya çıkan düşük kesme hızı kesme veriminin düşmesine neden olan faktörler den birisi olabilir. Tamburun özellikleri ile uyumlu ola bilmesi için bu düşük kesme hızının yükseltilmesi gerekir. Kesme hızında ise keski dizilimlerinin yeniden gözden ge çirilmesi ile bir artış elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Drum shearers are the pricincipal means of coal cutting machines in fully- mechanised long wall mining systems. These machines also meet the requirements far loading, as well as for cutting. The factors associated with loading are therefore carefully considered in machine desing, although the ability in cutting is the primary aim of the objective with these machines. However a compromise between cutting and loading is always required since performing the loading action by drum itself rather than additional means is advantageous. In the Middle Anatolian Lignite Mine which is a subsidiary of Turkish Coal Enterprises a total of seven double-ended ranging drum shearers are currently in operation. The drums are of three- start, design, with a dirameter of 1400 mm and hawing 850 mm nominal web depth. The design of these drums in terms of loading, was found to lie within the range of the specified values that have been commonly employed in practise. The direction of the drum rotation was initially outwards, i.e. right- hand drum rotated clockwise while the left- hand one was in anticlockwise. Direction of rotation in this manner was later changed to be in reverse direction, due to the existence of a hip close to the A.F.C away from the face. In this way of rotation the unloaded coal in the truck was seen to spread evenly with no heap. The practical observations indicated that the direction of the drum direction which is inwards as currently employed, was not advantageous in terms of tool consumption, force vibrations and dust make. The climb- milling cutting action that is performed by the trailing drum can well be the reason for impact shattering of the picks, along with the vibrations. Furthermore with this change of drum rotation no benefit in loading was gained, as the cross- sectional areas of the unloaded coal was approximately the same far the both cases. The low haulage speed when cutting up-gradient may be one of the reason for low loading performance. This haulage speed should be increased in order to be compatible with the drum specifications. The increase in cutting speed was emphasized to be probably achieved through reconsideration of the pick- lacing a r ra ngement.