Metropolis Tiyatrosu
Theater of Metropolis
  1. Tez No: 778646
  2. Yazar: BURAK ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NEZİH AYTAÇLAR, PROF. DR. SERDAR AYBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 488
Özet
Metropolis Tiyatrosu antik kentin güney yamaçlarında doğal eğimli bir arazi üzerine inşa edilmiş, yaklaşık 4000 kişi kapasiteli bir yapıdır. Mermer levhalarla kaplanan koilon, bir diazoma ile ortadan iki kademeye bölünmektedir. Yarım daireyi aşan bu bölümün alt kademesinde 12, üst kademesinde ise 16 oturma sırası bulunur. Dairesel formlu orkestra ise ilk inşa sürecinde sıkıştırılmış toprak ve mıcır yapılı bir zemin kaplamasına sahipken daha sonra farklı renk ve nitelikte mermer levhalarla kaplanmıştır. Sahne binasına (skene) bakıldığında da yine iki farklı dönemin yansıra yapı kalıntılarının iç içe geçtiği görülmektedir. Çalışma, tiyatronun mimari özelliklerinin değerlendirilmesi ve bu bağlamda oluşturulan kronolojinin örneklerle açıklanmasına dayandırılmıştır. Hellenistik Dönem'de inşa edilen tiyatronun Roma Dönemi'nde geçirdiği değişimler ve Bizans Dönemi'nde kullanım sürecinin son bulması arkeolojik kazılarda tespit edilen buluntuların katalog kapsamında ele alınması ile ortaya konmuştur. Ayrıca Anadolu'daki antik tiyatrolar başta olmak üzere, Hellen ve Roma dünyasında inşa edilmiş tüm tiyatrolar yerinde ya da literatür kapsamında incelenmiştir. Bu sayede Metropolis tiyatrosu ile diğer örneklerin benzer ve farklı yönlerinin karşılaştırmalı şekilde ortaya konması hedeflenmiştir. Tiyatronun tanımlanması ve kronolojik değerlendirmesinin yanı sıra, inşa teknolojisinde kullanılan teknikler ve işçilik detayları ayrı bir başlık altında ele alınmıştır. Bu uygulamaların dönemsel farklılıklara etkisi de irdelenmiştir. Mimari değerlendirmeden bağımsız olarak tiyatronun kullanımı ve işletilmesi, sosyal kontekst buluntuları kapsamında ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Metropolis Theater is a building with a capacity of approximately four thousand spectators, built on a naturally hillside on the southern slopes of the ancient city. The koilon which covered with marble plates, had divided into two ranks in the middle by a diazoma. Koilon which exceeds semi-circle, has twelve sitting rows in the lower rank and sixteen rows in the upper rank. The circular-shaped orchestra, on the other hand, had a floor covering made of compressed earth and gravel during the first construction process, but later it was covered with marble plates of different colours and qualities. When we look at the scene building (skene), it is seen that the remains of the two different periods, as well as the building remains, are intertwined. The study is based on the evaluation of the architectural features of the theater and the explanation of the chronology created in this context with examples. The changes that the theater built in the Hellenistic Period has transformed during the Roman Period and the end of its use in the Byzantine Period are revealed by the catalogue of the finds which found in the archaeological excavations. In addition, all theaters built in the Hellenic and Roman world, especially in Anatolia, were examined on site or within the scope of literature. In this way, it is aimed to reveal the similar and different aspects of the Metropolis theater and other examples in a comparative way. In addition to the description and chronological evaluation of the theater, the techniques used in the construction technology and the details of the workmanship are discussed under a separate heading. The effects of these practices on periodical differences were also examined. Regardless of the architectural evaluation, the use and management of the theater building has been revealed within the scope of social context finds.