Biyodegradable polimer/hidroksiapatit kompozitler
Biodegradable polymer/hydroxyapatite composites
- Tez No: 77872
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Sunulan çalışma kapsamında sert doku onarımında kullanılacak elastomerik özellikte“EV”ve“ET”kod adlarıyla anılan iki farklı D,L-laktat ve e-kaprolakton kopolimeri sentez edildi. Bu kopolimerlerin GPC ile sayıca ve ağırlıkça ortalama molekül ağırlıkları ve heterojenlik indeksleri sırasıyla Mn:108 000; Mw:170 000; Ki. : 1.56 ve M":40 000; Mw:80 000; H.I.:2.00 olarak bulundu. FTIR spektrumlan her iki monomere ait karakteristik piklerin varlığını, dolayısıyla kopolimer oluşumunu gösterdi. *H NMR spektrumlan kopolimer oluşumunu vurguladı ve kopolimerlerin her ikisinde de D,L-laktat/e-kaprolakton oranının 60/40 olduğunu gösterdi. DSC termogramlanndan her iki kopolimerin de amorf olduğu ve camsı geçiş sıcaklıklarının EV ve ET kopolimerleri için sırasıyla -22.1°C ve -21.2°C olduğu bulundu. Kopolimerlere üç farklı miktarda (ağırlıkça %20, 40 ve 60), iki farklı boyutta hidroksiapatit yüklendi. Optik ve taramalı elektron mikroskopları hidroksiapatit partiküllerinin polimerik matrikste homojen dağıldığını gösterdi. Elde edilen kompozitlerin çoğunun elle şekillendirilebilir yapıda olduğu gözlendi. Hidrokiapatit yüklemesine, HA partikül boyuna ve kopolimer molekül ağırlığına göre mekanik özelliklerin değiştiği bulundu. HA yüzdesinin artmasıyla yüzde uzama önemli oranda azalırken akma verimi ve sertlik modülü arttı. Büyük boyutlu HA kullanıldığında daha az uzayan, ancak dayanımı ve sertliği daha yüksek kompozitler elde edildi. Yüksek molekül ağırlığındaki EV kopolimeri ile hazırlanan kompozitlerin daha az uzadığı ancak mekanik olarak daha güçlü ve sert oldukları bulundu. Kopolimerler Ringer çözeltisi içinde 6 haftada hemen hemen tamamen degrade olmuşlardır. Degradasyonun ilerlemesiyle molekül ağırlığı dağılımı da genişlemiştir. Hidroksiapatit ilave degradasyonun önemli oranda yavaşlamasına neden olmuştur. Özellikle büyük boyutlu ve yüksek yüzde de HA yüklü kompozitlerin degradasyonunda önemli miktarda yavaşlama gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, two different elastomeric D,L-lactate ve E-caprolactone copolymers, namely EV and ET copolymers were synthesized for hard tissue repair. The number and weight average molecular weights and heterogenity indices obtained by GPC were M":108 000; Mw:170 000; H.I.:1.56 and M»:40 000; Mw:80 000; H.I.:2.00, respectively. The characteristic peaks of the monomers on the FTIR spectra indicated the formation of the copolymer. *H NMR spectra proved the formation of copolymers, and the D,L-lactate/e-caprolactone ratios of both copolymers were found as 60/40 from these spectra. DSC thermograms showed that both copolymers (EV and ET) were amourphous and have glass transition temperatures of -22.1°C and - 21.2°C, respectively. Hydroxyapatite (HA) with two different size ranges were loaded within both copolymers at three different ratios (20, 40 and 60% in weight). Optical and scanning electron microscope photographs showed that HA particles were homogeneously distributed within the polymer matrices. The polymer-HA composites were easily shaped by hand. Mechanical properties of the composites changed with HA loading, HA particle size, and the molecular weight of the copolymer. Per cent elongation decreased while both yield stress and hardness modules increased with the increase in the HA loading. By using HA with larger particle size, less flexible but stronger composites were obtained. The composites which were prepared with the higher molecular weight copolymer (i.e., EV) were less flexible but stronger. Copolymers were degraded within the Ringer solution in about 6 weeks. The molecular weight distribution became broader during degradation. Incorporation of HA within the polmeric matrices significantly slowed down the degradation. Much slower degradation rates were observed especially when HA particles with larger sizes were used, and also for the composites with high HA loadings.