The role of social media channels in influencing buying behaviour
Sosyal medya kanallarının satın alma davranışını etkileme rolü
  1. Tez No: 778722
  2. Yazar: EMRE TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dublin Business School
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sosyal medya, küresel pazarda tüm dünyadaki şirketlerin büyümesinde ve gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. İlgili medya platformu sayesinde şirketler, kuruluşun uluslararası pazarda büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak geniş bir tüketici tabanı elde edebilir. Literatür Taraması Literatür incelemesine dayanarak, ürünün küresel pazardaki müşteriler arasındaki marka sadakati ve kuruluşun uluslararası arenadaki iyi niyetini daha da yükseltmeye yardımcı olacak, bu da şirketin ticari pazarda etkili bir şekilde yüksek büyüme ve gelişme oranına tanıklık etme kapsamını artırmasına yardımcı olacaktır. Metodoloji Katılımcılardan ilgili konu hakkında birincil veri toplamak için nicel metodoloji uygulanmıştır. Veriler, katılımcılara e-posta yoluyla gönderilen Google Formları aracılığıyla toplanmıştır. Öte yandan, veri toplamak için anket yöntemleri uygulanmıştır. Analiz Toplanan veriler, her bir yanıtın yüzdesi ile birlikte pasta grafikler oluşturularak analiz edilmiştir. Verilerin analizi, müşterilerin çevrimiçi satın alma niyetlerini ve katılımcıları çevrimiçi alışveriş için etkileyen faktörleri anlamak için yapılmıştır. Ayrıca, müşterilerin çevrimdışı ve çevrimiçi satın alma niyetlerine yönelik tercihlerinin nedenleri de anlaşılmıştır. Bulgular ve değerlendirme Bu çalışmanın bulgular ve değerlendirme bölümü iki kısımda gerçekleştirilmiştir. Bu bölümler, çalışmanın amaçları ile bağlantılı olarak analiz edilen verilerin değerlendirilmesidir. Öte yandan, bulgular bölümündeki değerlendirmeye dayanarak, bu araştırmanın cevaplarını almak için ilgili konularda tartışma yürütülmüştür. Sonuç Tüm bölümlerin önceki tartışmalarına dayanarak, bunun şirketin küresel pazarda büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak yeni ürünler geliştirmesine de yardımcı olacağı sonucuna varılabilir. Bu nedenle, araştırmacıya çalışma üzerinde etkili bir araştırma yürütmesi için daha fazla kapsam sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction Social media plays an important role in the growth and development of companies all over the world in the global market. Through this media platform, companies can acquire a large consumer base that will help in the growth and development of the organisation in the international market. Literature Review Based on the Literature review the brand loyalty of the product among the customers in the global market, and will further aid in uplifting the goodwill of the organisation in the international arena, this will further aid the company in increasing the scope of witnessing high rate of growth and development in the commercial market effectively. Methodology Quantitative methodology has been implemented to gather primary data on the concerned subject matter from participants. The data have been gathered through the Google Forms which have been sent to the participants via emails. On the other hand, survey methods have been implemented for data collection. Analysis The gathered data have been analysed by generating pie charts, along with percentages of each response. The analysis of the data has been conducted to understand the online purchase intentions of the customers, the factors that have been influencing the participants for online shopping. Additionally, reasons for the preferences towards offline and online purchase intentions of the customers have been understood. Findings and discussion The finding and discussion chapter of this study has been conducted in two parts. The parts have been the evaluations of the analysed data which has been interconnected with the objectives of THE ROLE OF SOCIAL MEDIA CHANNELS 4 the study. On the other hand, based on the evaluation in the findings section discussion on the relevant topics has been conducted to get the answers of this research. Conclusion Based on the previous discussions of all the chapters, it could be concluded that This will also help the company in developing new products that will aid in the growth and development of the organisation in the global market. Therefore, it will give the researcher further scope of conducting effective research on the study.