Turistlerin çevre dostu davranışlarının oluşumundayeşil fenomenler: Bilişsel tepki teorisi
The role of green social media influencers in theformation of tourists' pro-environmental behavior: Acognitive response theory perspective
- Tez No: 1018839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde hızla rağbet gören sosyal medya platformları bireyleri çeşitli faaliyetler konusunda hem bilgilendirip hem etkileyebilme gücüne sahiptir. Geleneksel pazarlama ve etkileme yollarının yanı sıra sosyal medya, açık ara en fazla etki gücüne sahip platformlar arasındadır. Sosyal medyanın bu gücünün devamında orta çıkan kanaat önderleri diğer ismiyle sosyal medya fenomenleri, bireyleri savundukları amaçlar doğrultusunda yönlendirip etkileyebilen kişiler olarak adlandırılır. Çevresel problemler, iklim sorunları ve ziyaret noktalarına verilen çevresel zararlar doğrultusunda ortaya çıkan yeşil sosyal medya fenomenleri, bireylerin davranışlarına etki eden kişiler arasında yer almaktadır. Bu kişiler çevresel davranış yaşam stili haline getirmiş ve kendilerini takip eden bireylere de bu deneyimlerinden bahseden sosyal etkileyicilerdir. Geçmişten bugüne kadar bireylerin birbirinden etkilendiği bilinmektedir. Bu bilgi ışığında bu araştırmada bireylerin çevre dostu davranışlarının oluşumunda yeşil fenomenlerin etkisi araştırılmak istenmektedir. Bu araştırma alanyazında yeni olan yeşil fenomenler kavramına yönelik bilgilendirici bilgileri artırmak ve turistlerin çevre dostu davranışlarının oluşumunda yeşil fenomenlerin etkisi? nedir sorusuna cevap bulabilmek amacıyla bilişsel tepki teorisi üzerine inşa edilmiştir. Araştırma modelinde değişkenler arasındaki ilişki yapısal eşitlik modellemesi smart-pls kullanılarak test edilmiştir. Eskişehir'i ziyarete gelen ve yeşil sosyal medya fenomenini aktif olarak takip eden tüm kadın/erkek turistler araştırma evrenini oluşturmaktadır. Örneklem yeşil sosyal medya fenomenini takip eden 307 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak yüz yüze anket tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırma bulgularına göre bireylerin dışsal bilgi olarak algıladıkları çevresel sürdürülebilir odaklı ve ürün odaklı içerikler, içsel motivasyonla birleşerek olumlu çevreci davranışlar doğurmaktadır. Ayrıca araştırmada aracı rolünde olan içsel motivasyonun da bireyin davranış gösterme sürecinde önemli etkisi bulunmaktadır. Araştırma bireyin davranışını bilişsel bir süreç ile ele aldığından alanyazına değerli katkılar sunmaktadır. Araştırma hem teorik hem de uygulamaya yönelik önemli bilgiler içerdiğinden turizm pazarlamasının sosyal medya boyutuna kritik çözümler sunacaktır. Araştırma bireylerin yeşil sosyal medya fenomenlerinden etkilendiğini vurguladığı için yeşil sosyal medya pazarlamasının gelişimine de ışık tutacaktır
Özet (Çeviri)
Social media platforms, which are rapidly gaining popularity due to technological developments, have the power to inform and influence individuals regarding various activities. Social media is among the most influential communication channels, alongside traditional marketing and persuasion methods. As a result of this influence, opinion leaders who emerge on social media are referred to as social media influencers, and they can guide and influence individuals in line with their objectives. Green social media influencers, who have emerged in response to environmental and climaterelated issues as well as environmental degradation in frequently visited destinations, are also important actors influencing individuals' behaviours. These individuals have become social media influencers who incorporate pro-environmental behaviour into their lifestyles and share their experiences with their followers. It is well known that individuals have influenced one another throughout history. Considering this, the present research aims to examine the impact of green social media influencers on the formation of individuals' pro-environmental behaviours. This research aims to expand the existing knowledge regarding the concept of green social media influencers, which remains relatively underexplored in the literature, and to investigate their influence on the formation of tourists' pro-environmental behaviour based on Cognitive Response Theory. In the research model, the relationships among the variables were tested using structural equation modelling through SmartPLS. The research population consists of all female and male tourists visiting Eskişehir who actively follow green social media influencers. The sample comprises 307 individuals who follow green social media influencers. Face-to-face surveys were employed as the data collection method. According to the research findings, sustainability-oriented content and green productrelated content, which individuals perceive as external information sources, interact with intrinsic motivation and encourage positive environmental behaviours. Furthermore, intrinsic motivation, which plays a mediating role in the research model, has a significant effect on individuals' behavioural processes. The findings further indicate that individuals cognitively process sustainability-related messages and develop favourable cognitive responses, which subsequently encourage proenvironmental behaviour. Since the research examines individual behaviour through a cognitive process, it provides valuable contributions to the literature. Moreover, as the study offers both theoretical and practical implications, it contributes to the social media dimension of tourism marketing. By demonstrating that individuals are influenced by green social media influencers, the study also provides insights into the development of green influencer marketing