Çanakkale ilinde yaşayan sığınmacıların işgücü piyasasındaki profilleri
The asylum seekers' profiles live in Çanakkale in labour market
- Tez No: 825405
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN YELKİKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Göç, insanlığın varoluşu ile başlayan, günümüz modern dünya düzeninde gündemdeki ağırlığını daha da arttıran ve 21. yüzyıla damgasını vuran bir olgudur. Bunula birlikte göç, çeşitli sebep ve sonuçlara sahip olarak farklı bakış açıları nedeniyle neredeyse tüm bilim dallarının araştırma konusu haline gelmiştir. Bu konuda yapılan araştırmaların akabinde çıkan sonuçların yaşadığımız topluma olan etkileri fark edildikçe önemini daha da arttırmaktadır. Farklı kültür ve coğrafyalardan gelen, çeşitli etnik kökenlere, inançlara ve hukuki statülere sahip olan göçmenler, göç ettikleri ülkenin iktisadi, siyasi, sosyal ve demografik yapılarına etki etmektedirler. Dünya genelinde son yüzyılda yaşanan göç hareketlilikleri ile Türkiye coğrafi konumu ve kültürel yakınlığı nedeniyle en fazla göç alan ülkelerden biridir. Bu sebeple, dünyadaki göç hareketliliğinde pozisyonu gereği en önemli stratejik aktörlerden biri olarak Uluslararası arenada daha etkin bir rol almaya ve Göç Yönetimine ilişkin politikalar üretmeye başlamıştır. Disiplinler arası alanda birçok çalışma ve araştırmalara konu olan Göç konusunda, bu çalışma ile Çanakkale ilinde ikamet eden sığınmacıların işgücü piyasasındaki profilleri araştırılmaktır. Ayrıca araştırmada çalışma hayatında yer alan sığınmacıların profillerini farklı boyutlarda inceleyerek mevcut durum analizi yapılmıştır. 18-60 yaş arası iş hayatının içindeki sığınmacıları kapsamakta olan araştırma ile çalışma hayatındaki sığınmacıların, işgücü piyasasındaki profilleri ile çalışma hayatlarına giriş süreçleri, bu süreçte karşılaştıkları sorunlar ve uyum süreçleri üzerine görüşmeler yapılmıştır. Veriler mülakat yöntemi ile toplanarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Türkiye'de göç yönetimine ilişkin geliştirilen politikalara ve yapılan araştırmalara katkı sağlaması beklenilmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that started with the existence of humanity, increased its weight on the agenda in today's modern world order, and left its mark on the 21st century. However, migration has become the subject of research in almost all branches of science due to different perspectives with various causes and consequences. As the effects of the results of the researches on this subject on the society we live in are noticed, it increases its importance even more. Immigrants from different cultures and geographies, with various ethnic origins, beliefs and legal status, affect the economic, political, social and demographic structures of the country they migrate to. Turkey is one of the countries that receive the most immigration due to its geographical location and cultural proximity with the migration movements experienced in the last century throughout the world. For this reason, as one of the most important strategic actors in migration mobility in the world, it has started to take a more active role in the international arena and to produce policies regarding Migration Management. In the subject of Migration, which is the subject of many studies and researches in the interdisciplinary field, this study aims to investigate the labor market profiles of asylum seekers residing in Çanakkale. In addition, the current situation analysis was made by examining the profiles of asylum seekers in working life in different dimensions. With the research, which covers the asylum seekers between the ages of 18-60 in business life, interviews were conducted on the profiles of asylum seekers in the labor market and their entry processes into working life, the problems they encounter in this process and their adaptation processes. The data were collected and analyzed by interview method. As a result of the analyzes made, it is expected to contribute to the policies developed and researches related to migration management in Turkey.