İlk Çağda insanın ekolojiye etkisi
The impact of humans on ecology in the Ancient Age
- Tez No: 778761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Modern insan türü olan Homo sapiens ile başlayan bilişsel devrimin sonlarına doğru insan, yaşadığı Afrika ve Asya kıtalarından yeni yaşam alanlarına ulaşmak için teknolojik, zihinsel ve fiziksel donanıma sahip bir şekilde yeryüzüne yayılmaya başladı. Bu yayılım öncesi ekolojinin kendisine özgü bir popülasyonu vardı. Kıtalar arası seyahat mümkün olmadığı için bitki ve hayvan popülasyonu endemik türlerdeydi. İnsan, vardığı coğrafyaya uyum sağlamak için ekolojiye müdahale etmek zorunda kaldı ve bu zorunluluğun bir sonucu olarak dünyanın doğal dengesini kendisine uygun hale getirdi. Mezopotamya coğrafyasında Neolitik çağ ile beraber tarımsal devrim, insanın ekoloji üzerindeki otoritesini daha da arttırdı. Yerleşik hayatın bir sonucu olarak; sulama kanalları, tarım alanları, yerleşim alanları, bunların yanında hala devam eden avcı toplayıcı gelenek insanın ekolojiye onarılması güç tahribatlar vermesine neden oldu. Bu yıkımın tek sorumlusu tabi ki insan ırkı değildir. Böyle büyük bir ekolojik yıkımın tek başına insan eliyle gerçekleşmesi mümkün değildir. Dünya iklimi milyonlarca yıldır sürekli bir devinim halindedir; dolayısıyla bu küresel ısınma ve soğuma dünya ekolojisini olumsuz etkileyen bir başka etkendir. Bugün bereketli hilal olarak tanımlanan Mezopotamya coğrafyası tarım toplumunun ilk örneğinin yaşandığı bölge olarak bilinmektedir. Bu coğrafya Fırat ve Dicle nehirleri uzantısı dışında kurak bir iklime sahiptir. Bu kurak iklimi daha verimli hale getirmek için sulama kanalları inşa edildi. Fırat ve Dicle nehirlerinin akış yataklarına müdahale, nüfus ile doğru orantılı olarak arttı. Kuzey Mezopotamya'da baskın yağışlar sonucunda nehirlerin yatak sahanlıklarının dışına yayılmasına neden oldu. Asur krallarının Urartu seferlerinden, maden devirlerinde demir eritmek için kullanılan doğal kaynaklara, Orta Asya'da yapılan Çin Seddi'nden ,Maya uygarlığının çözülme sürecine girmesine kadar birçok eski çağ çevre tahribatı dönem şartları ve iklimi üzerinde uzun süreli etkiye neden olduğunu tez çalışmamızda ele alacağız.
Özet (Çeviri)
With Homo sapiens at the end of the reproductive revolution, the right human race will begin to begin with humans, equipped to be bred to reach new habitats from the Asian continents where they live. This pre-expansion ecology had a population of its own. Since intercontinental travel was not possible, plant and animal populations were endemic. The human race had to intervene in ecology to adapt to the geography it arrived at. Man intervened in nature and made it suitable for himself. As a result of settled life: irrigation canals, agricultural areas, residential areas, as well as the hunter-gatherer tradition, which still continues, caused man to cause irreparable damage to ecology. Of course, the human race is not the only one responsible for this destruction. It is not possible for such a great ecological destruction to occur by human hands alone. The Earth's climate has been in constant motion for millions of years; Therefore, this global warming and cooling is another factor that negatively affects the world's ecology. The geography of Mesopotamia, which is defined as the fertile crescent today, is known as the region where the first example of agricultural society was experienced. This geography has an arid climate except for the extension of the Euphrates and Tigris rivers. Irrigation canals were built to make this arid climate more productive. Intervention in the stream beds of the Euphrates and Tigris rivers increased in direct proportion to the increasing population. In northern Mesopotamia, sudden rains caused rivers to spread beyond the bed shelf. The thesis study will be completed on the axis of environmental destruction, which is overlooked from the cedar trees cut in the epic of the Assyrian kings, from the natural resource used to melt iron in the mine periods to the Great Wall of China built in Central Asia, but which has a long-term effect on the conditions and climate of the period.