Kanser tanısı alan çocukların sağlık kurumlarına ilkbaşvuru özelliklerinin değerlerindirilmesi
  1. Tez No: 778769
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızda çocuk kanser hastalarındaki klinik belirti ve bulguların sınıflandırılması, kanser türlerine, yaşa, cinsiyete göre dağılımlarının belirlenmesi; hastaların en sık hangi sağlık kurumlarına başvurduğu, onkolojiye sevklerinin ne şekilde ve ne sürede yapıldığı bilgilerini toplanmayı amaçlandık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli retrospektif bir çalışmadır. Çalışmaya 1 Ocak 1998 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji Kliniği'nden takipli 0-18 yaş, çocukluk çağında kanser tanısı alan, ilk başvuru bilgilerine tam olarak ulaşılabilen hastalar dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda toplam 504 hasta yer aldı. En sık tanı alan kanserler sırası ile %26,8 lenfoma, %11,7 santral sinir sistemi (SSS) tümörü ve %11,5 lösemi olarak saptandı. Hastaların polikliniğe ilk başvurusunda en sık görülen yakınmalar sırasıyla; %14,8 boyunda şişlik/kitle, %14,2 kemik eklemlerde ağrı/şişlik, %13,6 karın ağrısı, %12,9 karında şişlik/kitle idi. Hastaların ilk hastane başvurusunda en sık başvurduğu yer %68,9 çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniği, en az tercih edilen yer %3,6 aile hekimlikleriydi. İlk doktor başvurusundan çocuk onkoloji polikliniğine ulaşma süresi en kısa olan maligniteler lösemiler, böbrek tümörleri ve karaciğer tümörleri; en uzun sürede ulaşanlar SSS tümörü ve kemik tümörüydü. Hastalar çocuk onkoloji bölümüne yönlendirilmeden ilk başvurdukları sağlık kurumunda %66,7'sine ilk basamak laboratuvar tetkikleri, %61,7'sine temel görüntüleme tetkikleri, %51,2'sine ileri görüntüleme tetkiki, %42,2'sine girişimsel işlemler yapılmıştı. Girişimsel işlemlerin ve ileri görüntüleme tetkiklerinin en az yapıldığı yer aile hekimlikleri, en fazla yapıldığı yer cerrahi ve dahili branşlardı. Hastaların ilk doktor başvurusundan çocuk onkolojiye ulaşma süresi MHRS ile yönlendirilenlerde konsültasyon, telefon ve 112 ile yönlendirilenlere göre daha daha uzundu. Sonuç: Çalışmamızda kanser tanısı alan çocukların ilk şikâyet ve semptomları diğer çocukluk çağı hastalıklarında da görülebilen non-spesifik semptom ve bulgular olduğu; hastaların onkolojiye ulaşma süresi tümör tipi ve yerleşim yerine, ilk başvuru hekimine, başvurduğu sağlık kurumuna göre değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. ix Özellikle çocuk hekimi dışında çocuk yaş grubu hasta gören tüm hekimlerin çocukluk çağı kanserlerinin semptom ve bulguları hakkında daha hassas olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to record clinical signs and symptoms in pediatric cancer patients to determine their distribution according to cancer types, age, and gender, to collect information about which health facilities they applied most frequently, how and when they were referred to oncology. Materials and methods: Our study is a single-center, retrospective clinical study. The study included patients aged 0-18 years, diagnosed with cancer in childhood, followed up by the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Pediatric Oncology Clinic between January 1, 1998 and December 31, 2020, with full initial admission information available. Results: A total of 504 patients were included in our study. The most frequently diagnosed cancers were found to be 26.8% lymphoma, 11.7% CNS tumor and 11.5% leukemia respectively. The most common complaints at the first admission of the patients to the outpatient clinic were respectively; 14.8% neck swelling/mass, 14.2% pain/swelling in the bones and articulars, 13.6% abdominal pain, 12.9% abdominal swelling/mass. Pediatric health and diseases polyclinic was the most frequently visited place by the patients in their first hospital admission, and primary care provider was the least preferred place by 3.57%. The malignancies with the shortest time to reach the pediatric oncology out patient clinic from the first doctor's application are leukemias, kidney tumors and liver tumors; the longest reaching were CNS tumor and bone tumor. Before the patients were referred to the pediatric oncology department, first step laboratory tests were performed in 66,7 %, basic imaging tests in 61,7 %, advanced imaging in 51,2 %, and interventional procedures in 42,2 % in the health institution they first applied to. Family medicine was the placa were interventional procedures and advanced imaging eaminations were performed the least, and surgery and international medicine branches where they were performed the most. The time for patients to reach pediatric oncology from the first doctor application was longer in those referred by MHRS than in those referred by consultation, telephone and 112. xi Conclusion: In our study, it was shown that the first complaints and symptoms of children diagnosed with cancer were non-specific symptoms and signs that can also be seen in other childhood diseases, the time for patients to reach oncology varies according to tumor type and location, the first application physician, and the health institution to which they apply. Especially all physicians who see pediatric patients, except pediatricians, should be more sensitive about the symptoms and signs of childhood cancers.