Orta öğretim kimya-I ders kapsamındaki kimya öğrenci deneylerinin değerlendirilmesi
The Assesment of chemistry students experimentals in the scope of the course 'Chemistry'
  1. Tez No: 77878
  2. Yazar: IŞIL ÇAĞLAYANGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. İNCİ MORGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
IV ÖZET Toplumların gelişmesi eğitime verilen önemle doğru orantılıdır. Eğitimin önemli bir bölümünü oluşturan fen bilimleri eğitimi de, bu eğitimin temelini oluşturan deneylerle sağlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; bugün orta öğretim kimya-I ders kapsamındaki kimya öğrenci deneylerinin değerlendirilmesidir. Mevcut orta öğretim kimya-I ders kapsamındaki kimya öğrenci deneylerinin saptanması, bu deneylerin gözden geçirilerek aksayan yönlerinin belirlenmesi, aksayan bu yönlerin daha etkili ve faydalı bir yöntem ile iyileştirilmesi amaçlarımız arasındadır. IX. sınıf kimya-I dersinde yapılan ve tarafımızdan önerilen deneylerden örnekler seçilmiştir. Seçilen deneylerle önerdiğimiz minyatür laboratuvar araç ve gereçleri IX. sınıf kimya-I deneylerine uygulanabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The improvement and prosperity of societies are in direct proportion with the importance assigned to education by those societies. The Education of Science, which forms a crucial part of education, is based on experiments. The aim of our study is to assess the experiments conducted in the scope of the Chemistry-I-lectures delivered in secondary education, as well as to improve those experiments and search for shortcomings of them through more effective new methods. Some samples are chosen from among the experiments done in class of Chemistry-I that are recommended together with some miniature equipment that are of sufficient quality to be applied in secondary school ninth class chemistry experiments.