İleri yetişkin evli bireylerde başarılı yaşlanmanın evlilik doyumu, öz-şefkat ve yaşam doyumu bakımından incelenmesi
Examining of successful aging in married individuals in terms of marriage satisfaction, self-compassion and life satisfaction
- Tez No: 778804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı ileri yetişkin ve evli bireylerde evlilik doyumu, öz-şefkat ve yaşam doyumunun başarılı yaşlanma açısından yordayıcı rolünün incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemini İzmir ilinde ikamet eden 60 yaş ve üzeri evli veya evlilik yaşantısı geçirmiş 133 birey (73 kadın, 60 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Başarılı Yaşlanma Ölçeği, Evlilik Doyumu Ölçeği, Öz-Anlayış Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21.0 istatistik programından yararlanılmıştır. Analiz sürecinde verilerin özelliklerine göre Bağımsız İki Örneklem T Testi, ANOVA Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive role of marital satisfaction, self-compassion and life satisfaction in terms of successful aging in late adults and married individuals. In the research, the relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. The research sample consists of 133 individuals (73 female, 60 male) aged 60 and over who are married or have had a married life and living in İzmir. Successful Aging Scale, Marriage Satisfaction Scale, Self-Compassion Scale, Life Satisfaction Scale and Personal and Information Form developed by the researcher were used to collect data in the study. SPSS 21.0 statistical program was used for the analysis of the data. In the analysis process, Independent Two Sample T Test, ANOVA Test, Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis were applied according to the characteristics of the data.