Parvoviral enteristisli köpeklerde yangısal biyobelirteç olarak endotel hücre spesifik molekül-1'in (ENDOCAN) önemi
Significance of endothelial cell specific molecule-1 (ENDOCAN) as an inflammatory biomarker for dogs with parvoviral enteritis
  1. Tez No: 778805
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA OFLAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması bir yangısal biyobelirteç olan endotel hücre spesifik-1 (ESM1)/ Endocan'ın parvoviral enteritisli (CPV) köpeklerde yangısal süreç ile ilişkisinin olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapıldı. Bu amaçla parvoviral enteritisli köpeklerde, Endocan parametresi yanında bir sitokin (IL-6) ve bir akut faz proteini (CRP) ile birlikte; klinik, biyokimyasal, hematolojik parametrelerdeki değişimler de incelendi. Çalışmaya, Kayseri ve civar illerden Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim-Araştırma ve Uygulama Hastanesine getirilen 6-20 haftalık yaş aralığında, farklı ırklardan, 24 erkek ve 16 dişi olmak üzere toplam 40 adet CPV antijen pozitif köpek dahil edildi. Kontrol grubunu ise; aynı yaş aralığındaki 12 erkek ve 8 dişi toplam 20 adet sağlıklı köpekler oluşturdu. Hasta ve kontrol grubundan elde edilen serum örneklerinde; Endocan, IL-6 ve CRP düzeyleri sandviç ELISA metodu ile analiz edildi. Ortalama Endocan düzeyleri parvoviral enteritisli köpeklerde 68.07 ng/L (17.30-115.55) ve sağlıklılarda ise 11.92 ng/L (10.32-13.58) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether endothelial cell specific-1 (ESM1)/ Endocan, an inflammatory biomarker, is associated with the inflammatory process in dogs with parvoviral enteritis (CPV). For this purpose, in dogs with parvoviral enteritis, changes in clinical, biochemical and hematological parameters were investigated with a cytokine (IL-6) and an acute phase protein (CRP) in addition to the Endocan parameter. A total of 40 CPV antigen-positive dogs, 24 male and 16 female, from different breeds, aged 6-20 weeks, brought to Erciyes University Veterinary Faculty Training-Research and Practice Hospital from Kayseri and surrounding provinces were included in the study. The control group; A total of 20 healthy dogs, 12 male and 8 female, were formed in the same age range. In serum samples obtained from the patient and control groups; Endocan, IL-6 and CRP levels were analyzed by sandwich ELISA method. Mean Endocan levels were 68.07 ng/L (17.30-115.55) in dogs with parvoviral enteritis and 11.92 ng/L (10.32-13.58) in healthy dogs.