Evli bireylerde cinsel tutum ve bağlanma stillerinin evlilik doyumuna etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of sexual attitudes and attachment styles on marriage satisfaction in married individuals
- Tez No: 680308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBANUR BAYRAM KUZGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Evlilik, iki karşı cinsin çeşitli sebeplerle, hukuksal bir çerçevede beraber yaşayabilecekleri ve belirli sorumlulukları paylaşabilecekleri bir kurum olarak tanımlanmaktadır. Evlilik yaşantısında çiftler, yiyecek, barınma ve dıș tehlikelere karșı korunma gibi temel ihtiyaçları sağlamaya yönelik birlikte hareket ederler. Birlik ve beraberlik, olumlu çift ilișkilerinin yarattığı doyum ve cinsel doyum, rollerin paylaşımını içeren bir yaşantı sağlar. Bununla birlikte çiftlerin yaşamında, sosyal rol ve sorumluluklar, kișisel girișimcilik ve yaratıcılık desteklenir ve gelişir (Gülsün ve ark., 2009). Cinsellik, cinsel doyumu ve iki insanın uyum içerisindeki beraberliklerini içeren sosyal kurallar, değer yargıları ve tabular olarak belirlenmiștir. Aynı zamanda cinsellik biyolojik, psikolojik, sosyal yönleri de olan özel bir yașantı olarak tanımlanabilir. Cinsellik yoğun haz duyguları ile ilişkilidir fakat haza yönelik her davranış cinsellik içermemektedir (Gülsün ve ark., 2009). Bowlby (1969) bağlanma kavramını, bireylerin önemli olarak gördükleri ve değerlendirdikleri kişilere karşı hissettikleri ilişkilerdeki derin duygusal bağlar olarak tanımlanmaktadır. Bowlby insanların içgüdüsel bir şekilde bağlanma duygusuyla dünyaya geldiklerini ileri sürmüştür. Bununla birlikte Bowlby insanın dış dünyaya ile hiçbir bağlantısı olmadan yaşamını sürdürebilmesi için kendinden daha güçlü bir figüre bağlanması ve yaşamını onun çerçevesinde sürdürmesi fikrini savunmuştur. Bağlanma her tür canlı için gerekli olan bir durumdur. Bağlanma, bireylerarası ilişkilerin temelini oluşturmakta ve bakım veren ile bebek arasında kurulan ilişki sayesinde yetişkin ilişkileri de desteklenmektedir (Bowlby, 2008). Araştırma modeli, bir ilişkisel tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Oluşturulan modele göre 18-65 yaş arası bireylerde cinsel tutum ve bağlanma ilişkisinin evlilik doyumuna etkisi belirlenerek, betimsel çalışma yapılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları; Demografik Bilgi Formu, Evlilik Yaşamı Ölçeği, Hendrick Cinsel Tutum Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II'dir. Bu çalışmanın amacı evli bireylerin cinsel tutumları ve bağlanma ilişkilerinin evlilik doyumuna bir etkisinin olup olmadığını saptamak ve eğer etkisi varsa ne derece olduğunu araştırmaktır. Çalışma sonuçlarına göre, kaygılı ve kaçınmacı bağlanma evlilik doyumunu azaltmaktadır. Cinsel tutum arttıkça evlilik doyumu artmaktadır. Cinsellikte ben merkezci olmamak evlilik doyumunu arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Marriage is defined as an institution where two opposite sexes can live together in a legal framework and share certain responsibilities for various reasons. In their marriage life, couples act together to provide basic needs such as food, shelter and protection against external threats. Unity and togetherness provide a life that includes the satisfaction and sexual satisfaction created by positive couple relationships, and the sharing of roles. In addition, social roles and responsibilities, personal entrepreneurship and creativity are supported and developed in the life of couples (Gülsün et al., 2009). Social rules, including sexuality, sexual satisfaction, and the harmonious relationship of two people, are determined as value judgments and taboos. At the same time, sexuality can be defined as a special life that has biological, psychological and social aspects. Sexuality is associated with intense feelings of pleasure, but not all behaviors related to haza are sexual (Gülsün et al., 2009). Bowlby (1969) defines the concept of attachment as the deep emotional bonds in the relationships individuals see as important and feel towards those they evaluate. Bowlby suggested that people are born with an instinctive sense of attachment. However, Bowlby advocated the idea of connecting to a figure stronger than himself and continuing his life within the framework of a person in order to survive without any connection with the outside world. Attachment is a necessary condition for all living things. Attachment forms the basis of interpersonal relationships and adult relationships are also supported by the relationship established between the caregiver and the infant (Bowlby, 2008). The research model was designed as a relational scanning model. According to the model created, a descriptive study was conducted by determining the effect of sexual attitude and attachment relationship on marital satisfaction in individuals aged 18-65. Data collection tools of the research; Demographic Information Form, Marital Life Scale, Hendrick Sexual Attitude Scale and Experiences in Close Relationships Inventory II. The aim of this study is to determine whether sexual attitudes and attachment relationships of married individuals have an effect on marital satisfaction and, if so, to what extent. According to the results of the study, anxious and avoidant attachment decreases marital satisfaction. As sexual attitude increases, marital satisfaction increases. Not being self-centered in sexuality increases marital satisfaction.