ARCS motivasyon modelinin ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik motivasyonlarına ve akademik başarılarına etkisi
The effect of the ARCS motivation model on secondary school students' motivation and academic achievement towards Turkish lesson
- Tez No: 778807
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu araştırmada ARCS motivasyon modelinin ortaokul öğrencilerinin Türkçe dersine yönelik motivasyonlarına ve Türkçe dersi başarısına etkisi incelenmiştir. Araştırma amacına uygun olarak nicel ve nitel verilerin bir arada toplandığı gelişmiş karma araştırma desenlerinden müdahale deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Aksaray il merkezinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı iki farklı ortaokulda öğrenim gören dört farklı şubedeki toplam 102 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu arasından 2 deney 2 kontrol grubu belirlenmiştir. Deney gruplarının derslerinde ARCS motivasyon modeli stratejilerine uygun olarak hazırlanan Türkçe ders planları uygulanırken kontrol gruplarında ise mevcut Türkçe dersi öğretim programının gerektirdiği süreçler takip edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Türkçe Dersi Başarı Testi (Dinleme Başarı Testi, Okuma Başarı Testi, Konuşma Başarı Testi, Yazma Başarı Testi)”ile izinleri alınarak kullanılan“Türkçe Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği”,“Hazırlıksız Konuşma Başarısı Dereceli Puanlama Anahtarı”,“Öyküleyici Metin Puanlama Anahtarı”,“Yazılı Anlatım Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı”ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Uygulama Öncesi Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, Uygulama Sırası Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, Uygulama Sonrası Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Elde edilen nicel verilerin istatistiksel analizinde ilişkili örneklemler için t-testi, karışık ölçümler için iki yönlü ANOVA testi yapılmıştır. Araştırmanın kesikli ve sürekli verilerinin betimlenmesinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Başarı testlerindeki açık uçlu sorulara ilişkin puanlayıcılar arasındaki uyum, Krippendorff Alfa Tekniği ile kontrol edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri, içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Türkçe derslerinde ARCS motivasyon modeli stratejilerinin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin lehine Türkçe dersi başarıları ile dil becerilerindeki başarılarının (dinleme, okuma, konuşma, yazma); Türkçe dersine yönelik motivasyonlarının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği belirlenmiştir. Deney grubundaki öğrencilerle yapılan görüşmelerde öğrenciler, uygulanan deneysel işlemin Türkçe dersine yönelik motivasyonlarını ve Türkçe dersi başarılarını arttırdığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of ARCS motivation model on the motivation of secondary school students for Turkish lessons and Turkish lesson achievement was examined. In accordance with the research purpose, intervention design was used from advanced mixed research designs where quantitative and qualitative data were collected together. The study group of the study consists of a total of 102 seventh grade students in four different branches studying in two different secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Aksaray in the second semester of the 2020-2021 academic year. 2 experimental and 2 control groups were determined among the study group. In the courses of the experimental groups, Turkish lesson plans prepared in accordance with the ARCS motivation model strategies were applied, while in the control groups, the processes required by the existing Turkish course curriculum were followed. The quantitative data of the study were collected with the“Turkish Lesson Success Test (Listening Success Test, Reading Success Test, Speech Success Test, Writing Success Test)”developed by the researcher and the“Motivation Scale for Turkish Lesson”,“Unprepared Speech Success Grade Scoring Key”,“Narrative Text Scoring Key”,“Written Expression Analytical Grade Scoring Key”used with their permission. The qualitative data of the study were collected with the“Pre-Application Semi-Structured Interview Form, Application Order Semi-Structured Interview Form, Post-Application Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher. In the statistical analysis of the obtained quantitative data, t-test was performed for related samples and two-way ANOVA test was performed for mixed measurements. Descriptive statistics were used to describe the discrete and continuous data of the study. The concordance between raters for open-ended questions in achievement tests was checked by the Krippendorff Alpha Technique. The qualitative data of the study were evaluated by content analysis. According to the results of the research, in favor of the students in the experimental group where ARCS motivation model strategies were applied in Turkish lessons, their success in Turkish lessons and their success in language skills (listening, reading, speaking, writing); it was determined that their motivation for Turkish lessons increased statistically significantly. In the interviews with the students in the experimental group, the students stated that the experimental procedure applied increased their motivation for Turkish lesson and their success in the Turkish lesson.