ARCS motivasyon modeline göre tasarlanan matematik öğretiminin ortaokul öğrencilerinin motivasyonlarına ve matematik başarılarına etkisi
The effect of mathematics instructions designed according to ARCS motivation model on middle school students' motivation and mathematics achievement
  1. Tez No: 931356
  2. Yazar: DERYA TEMEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AYDAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Matematik, üst düzey düşünme becerilerini geliştiren ve günlük yaşamda geniş bir kullanım alanı olan bir disiplindir; ancak soyut yapısı nedeniyle öğrenciler için zorlayıcı olabilir. Öğrencilerin derse karşı düşüncelerini olumlu yönde etkileyen motivasyonun, matematik başarısı üzerindeki etkisini incelemek anlamlı ve değerli bir araştırma konusu olarak görülmektedir. Bu yüzden bu çalışmada ARCS Motivasyon Modeli ile tasarlanan matematik öğretiminin ortaokul öğrencilerinin matematik başarılarına ve matematik dersine yönelik motivasyonlarına etkisinin ve gerçekleştirilen uygulamalara yönelik öğrenci görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma modeli olarak karma yöntem araştırmalarından iç içe karma desen seçilmiştir. Araştırma örneklemini 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. ARCS motivasyon modelinin öğrencilerin başarılarına etkisini incelemek için matematik başarı testi ve matematik motivasyon ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Daha sonra deney grubundan seçilen 10 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşme formu eşliğinde görüşülmüştür. Nicel verilerin analizinde ARCS Motivasyon Modeli'nin uygulandığı deney grubu ile kontrol grubunun ön-test ve son-test verileri normal dağılıma sahip olduğu için t-testi ve ANCOVA testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizi sonucunda, ARCS Motivasyon Modeli ile yapılan öğretimin öğrencilerin matematiğe yönelik motivasyonunu anlamlı düzeyde artırdığı; ancak akademik başarı puanları arasında anlamlı bir fark oluşturmadığı tespit edilmiştir. Nitel verilerin analizi sonucunda ise öğrencilerin ARCS Motivasyon Modeli çerçevesinde yapılan uygulamalara karşı olumlu görüşe sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mathematics is a discipline that enhances higher-order thinking skills and has a wide range of applications in daily life. However, due to its abstract nature, it can be challenging for students. Investigating the impact of motivation, which positively influences students' attitudes towards the subject, on mathematics achievement is considered a meaningful and valuable research topic. Therefore, this study aims to examine the effects of mathematics instruction designed based on the ARCS Motivation Model on middle school students' mathematics achievement and motivation toward mathematics, as well as to analyze students' opinions on the implemented activities. A mixed-method research design was adopted, specifically the embedded mixed design. The study sample consisted of 5th-grade students. To examine the effect of the ARCS Motivation Model on students' achievement, a mathematics achievement test and a mathematics motivation scale were administered as pre-test and post-test measures. Additionally, semi-structured interviews were conducted with 10 students selected from the experimental group. For the analysis of quantitative data, t-tests and ANCOVA were used since the pre-test and post-test data of the experimental and control groups followed a normal distribution. For qualitative data analysis, the content analysis method was employed. The findings indicate that instruction based on the ARCS Motivation Model significantly increased students' motivation toward mathematics; however, it did not result in a significant difference in academic achievement scores. Furthermore, the analysis of qualitative data revealed that students had positive opinions regarding the instructional activities implemented within the framework of the ARCS Motivation Model.