Blokzinciri teknolojisinin bankacılık sektöründe muhtemel uygulama alanları üzerine bir inceleme
A review of possible application areas of blockchain technolohy in the banking industry
- Tez No: 778817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Blokzincir teknolojisi merkeziyetsiz, güvenilir ve birçok veri bloğundan oluşan veri kayıtlardan oluşmaktadır. Blokzincir teknolojisi sadece kripto para olarak alışveriş görevi olmayan farklı farklı sektörlerde de kullanılabilen evrensel bir teknolojiyi kapsamaktadır. Farklı sektörlerde kullanılabilen bu teknoloji işletme, sanayi, sağlık ve eğitim kurumlarında kullanıldığı gibi finans ve ekonomi alanlarını da etkilemektedir. Finans alanında en birincil sektör olan bankacılıktaki yeri vazgeçilmez olacaktır. Bu bağlamda bu araştırma kapsamında katılımcılar ile gerçekleştilmiş yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak, 8 adet açık uçlu soru ile toplam 11 kişi ile finans, bankacılık sektörüne ilgi duyan ve ekonomi, kripto paralar ile ilgilenen kişilere derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu teknolojinin yeni olması ve herkes tarafından bilinmiyor olmasından dolayı görüşmeye katılan 11 kişinin bu teknolojiye olan bilgisi ve bankacılık sektörüne olan ilgisi aranmıştır. Gerçekleştirilen görüşmedeki temel amaç blokzinciri teknolojisinin bankacılıkta kullanılmasındaki yeri ve önemine bakılmıştır. Katılımcıların yanıtlarına göre elde edilen sonuçlarda blokzinciri ile ilgili birçok çalışmanın bankalarda yapıldığı ve uygulanması ile ilgili bazı ülkelerin kararlar aldığıdır. Ama blokzinciri teknolojisinin şu an günümüz şartlarında bankalarda kullanılabilmesi için bu teknolojinin bankalar tarafından resmen kabul görmesi gerektiğidir. Ülkelerin ve devletlerin bu teknolojiyi kabul ederek bazı hukuki ve yasal düzenlemelerin gerekli olduğu buna istinaden insanların bu teknolojiye olan güvenin artması ve hızlı bir şekilde yayılıp bankalarda kullanılabilir düzeye gelebileceğidir.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology is decentralized, reliable and consists of data records consisting of many data panels. Blockchain Technology includes a universal technology that can be used in different sectors that are not just a cryptocurrency exchange. This technology, which can be used in different sectors, affects the fields of finance and economy as well as being used in business, industry, health and education institutions. Its place in banking, which is the most primary sector in finance, will be indispensable. In this context, within the scope of this research, using the semi-structured interview technique conducted with the participants, in-depth interviews were conducted with 8 open-ended questions and a total of 11 people who are interested in finance, banking sector, economy and cryptocurrencies. Since this technology is new and not known by everyone, the knowledge of 11 people participating in the interview and their interest in the banking sector were sought. The main purpose of the meeting was to examine the place and importance of blockchain technology in the use of banking. According to the answers of the participants, the results obtained show that many studies on blockchain have been done in banks and some countries have taken decisions regarding its implementation. But in order for the Blockchain Technology to be used in banks under today's conditions, this technology must be officially accepted by the banks. Countries and states accept this technology and some legal and legal regulations are required, and based on this, people's trust in this technology will increase and it can spread quickly and become available in banks.