5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda reşit olmayanla cinsel ilişki suçu
  1. Tez No: 669517
  2. Yazar: BERFİN BOZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNANÇ İŞTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 104. maddesinde“Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu”düzenlenmiştir. Bu maddenin ilk fıkrasında suçun basit hali düzenlenmiş olup, suçun temel cezası belirlenmiştir. Söz konusu suç ile ilgili olarak düzenlenen 104. maddenin ilk halinde ikinci fıkra; fail ile mağdurun arasındaki yaş farkına göre nitelikli hal öngörmüştür. Ancak bu düzenleme, tartışmaları da beraberinde getirmiş, maddenin ikinci fıkrası Anayasa Mahkemesi'nin 23.11.2005 tarihli ve 2005/103 Esas, 2005/89 Karar sayılı kararıyla iptal edilmiştir. 2014 yılında 6545 sayılı kanun ile birlikte reşit olmayanla cinsel ilişki suçunu düzenleyen 104. maddeye iki nitelikli hal eklenmiştir. Maddenin ikinci fıkrasında düzenlenen nitelikli hal ile birlikte, suçun evlenme yasağı bulunan kişilerce işlenmesi ele alınmıştır. Söz konusu kanuni düzenlemenin üçüncü fıkrasında bir diğer nitelikli hal olarak da suçun bakım ve koruma yükümlülüğünde bulunan kişiler tarafından işlenmesine yer verilmiştir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan 104. madde, düzenlendiği tarihten itibaren tartışmalara neden olmuştur. Bu tartışmaların belirgin başlıkları bulunmaktadır. Bunlardan ilki; on beş, on sekiz yaş aralığında olan iki çocuğun rızalarıyla cinsel ilişkide bulunmalarının nasıl değerlendirileceğidir. İkincisi; cinsel ilişki kavramının dar yorumlanmasıyla birlikte ortaya çıkan bazı sorunlardır. Üçüncüsü ise; mahkeme kararıyla ya da evlenme yolu ile reşit olan kişilerin bu suçun mağduru olabilmesi ile ilgilidir. Son olarak ise şikâyet hakkının kime ait olduğuyla ilgili tartışmalar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 104th article of the Turkish Penal Code numbered 5237,“Sexual Relationship Offense with a Minor”is regulated. In the first paragraph of this article, the simple version of the crime is regulated and the basic penalty of the crime has been determined. The second paragraph of the first version of Article 104 regulated regarding the crime in question; qualified status according to the age difference between the perpetrator and the victim. However, this regulation brought along discussions, and the second paragraph of the article was annulled by the Constitutional Court's decision dated 23.11.2005 and 2005/103 Basis, Decision numbered 2005/89. In 2014, two qualifications were added to the 104th article, which regulates the crime of sexual intercourse with minors, with the law numbered 6545. Along with the qualified version regulated in the second paragraph of the article, the commission of the crime by persons with marriage ban is discussed. In the third paragraph of the said legal regulation, as another qualified case, the commission of the crime by persons who are obliged to care and protect is stated. Article 104 in the Turkish Penal Code numbered 5237 has caused controversy since the date it was issued. These discussions have clear titles. The first of these; How to evaluate the consenting sexual intercourse of two children between the ages of fifteen-eighteen. Latter; Some of the problems that arise with the narrow interpretation of the concept of sexual intercourse. The third one is; It is related to the fact that persons who are of age by court order or by marriage can become a victim of this crime. Finally, there are discussions about who has the right to complain.