Latife Tekin'in romanlarında kadın ve kadın eğitimi
Women characters and women education in Latife Tekin's novels
- Tez No: 430707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN ÇAĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türk edebiyatında, kadın yazarların edebiyat sahasına geç girmelerinden dolayı, kadın imgesi uzun süre erkek yazarların elinde şekillenmiştir. Bu durum, kadının iç dünyasını yansıtmakta yetersiz kalan erkek yazarların, kadını kolektif unsurun bir par- çası olarak ikinci plana itmesine ve onu ahlakî bir sorun olarak görmesine neden olmuş- tur. 1980 sonrasında, kadın yazarların edebiyat sahasında aktif rol oynamaya başlamasıyla, anlatılardaki kadın imgesi de değişim gösterir. Eserlerinde kendi benliklerini ortaya koyan kadın yazarlar, kendileri gibi bireysellik kazanma mücadelesi veren kadın karakterleri ele alırlar ya da geçmişleriyle hesaplaşma yoluna giderek kurgularını, kendilerini anlattıkları bir metne dönüştürürler. Özgün anlatım tekniği ve kendini yenileyen dili ile edebiyatımızın önemli kadın yazarları arasında yer alan Latife Tekin, romanlarında kadın imgesini, daha çok kendi benini var etme mücadelesi veren kişiler üzerinden işler. Yazarak bireysellik kazanan ve kadın olduğunu vurgulayan yazarın eserlerinde, kendisiyle aynı amacı taşıyan birçok kadın karakter yer alır. Farklı çevre ve kültürden seçtiği bu kadınlarla geniş bir yelpaze oluşturmayı başaran yazarın hemen hemen bütün romanlarında, başkişinin kadın olması, onun kadın kavramına verdiği önemi göstermektedir. Latife Tekin'in çeşitlilik gösteren kadın başkişilerini; sözlü kültürün etkili olduğu kadınlar, kendi benini inşa etme sürecindeki kadınlar, entelektüel kadınlar, feminist ve eko-feminist kadınlar şeklinde sınıflandırmak mümkündür. Bu sınıflandırmanın sınırları, aynı kadın birden fazla özellik gösterebildiği için esnektir. Bununla beraber yazarın fon ve norm karakter özelliği gösteren yardımcı kadın kişileri de önemlidir. Yazarın sözlü kültür ortamının etkisindeki kadınları, geleneksel ortamın izlerini taşımaları, öte âlemden haber verme gibi olağanüstü özellikler göstermeleri ve bağlı bulunduğu toplumun diliyle konuşmaları bakımından diğer kadın karakterlerden ayrı- lırlar. Kendi benini var etme sürecindeki kadınlar ise, yazarak ya da dilde hâkimiyet kurmaya çalışarak, kolektif yapıdan kopup bireysellik kazanmaya çalışan karakterler- dir. Dili kullanmayı bilen ve birey olarak değer kazananlar ise, yazarın entelektüel kadınlarıdır. Tekin, bu kadınları, erkek eşleriyle ile birlikte ele alarak kadın-erkek ilişkisini iki cinsin çeşitli konulardaki düşünce ve his ayrımı ile vermeye çalışır. Son romanında ise açık bir şekilde kadının yanında yer alan yazar, feminist ve eko-feminist bir tavırla erkek egemen dünyaya karşı çıkan kadın karakterler yaratır. Her biri farklı özellikler gösteren bu kadınların eğitim seviyeleri açık bir şekilde vurgulanmasa da yaşadıkları çevre, düşünce yapıları ve uğraşı alanları onların örgün eğitim alıp almadıkları konusunda ipuçları verir. Kadınların eğitim seviyeleri üzerinde pek durmayan yazar, onları içinde bulundukları çevrenin eğitim alanına uygun bir şekilde ele alır. Bununla beraber Latife Tekin'in romanlarında eğitim unsuru daha çok okuyucuya dönüktür. Kadına erkek egemen dünyanın sınırlarından çıkarak kendi dilini ve bireyselliğini ortaya koymasını örtük mesajlarla öğütleyen yazar, yarattığı kadın ki- şilerle de bunun örneğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Turkish literature, since authoresses start to play an important role in later periods, the notion of women has been constituted by male authors for a long time. Male authors, who are inadequate to reflect the full richness of the women's inner world, describe the women as a moral issue for the public, and the women figures are considered as supporting characters in their novels. After 1980's, the effect of woman authors has strengthened in the Turkish literature. As a result of this fact, the notion of women is also changed in the novels. During this period, most of the authoresses reveal their own identities in the works, and they emphasize the women characters which are in the struggle for individuality. Besides, some of them grind out their fictions by reckoning with the past. Latife Tekin who is accepted as one of the most important women writers with her unique expression technique and progressing language handle the women image who are struggling for their individuality. The writer who emphasis individuality ang gaining independence by writing shows many woman characters in her novels who have the same goals like her.The writer succeeded in choosing all her characters from different chracters and culture and as the 'protogonist' is women in almost all her novels ,we see how important for her the term 'women'. It is possible to classify her main women protogonists who are efficient in oral expression,women who are constructing their self(individualism) and eco-feminist women.The borders of this classification is flexible as women reveals many different qualities. The writer's women are different from other women chracters in many ways as they are under the effect of oral cultural enviroment, convey the impact of traditional enviroment, show extraordinary features to bring news from other world and speak with the language which belongs to that culture. The women who are trying to create their own individuality are characters who are trying to win individuality by breaking away collective form by writing or gaining dominance over that language. The women who know how to use language and increase in value are the intellectuals. Tekin tries to show thought and emotional differences between two genders by dealing with her women characters with their male partners. The writer taking side by women obviously in her latest novel creates women characters who oppose the dominance of male with feminist and eco-feminist attitude. Although the women's level of education wasn't emphasised obviously in the books; their enviroment,mentality and field of occupation gives us a clue whether they take fo rmal education or not. The writer not laying emphasis on their level of education,deals with them with the education field of that enviroment (culture). Besides this ,the education factor in the novels of Latife Tekin is directed to the reader. The writer advises women in implicit messages to draw away from the border of male dominant world by putting forward to its sample with women characters that she created.