Hemşirelik öğrencilerinin bebek beslenmesine ilişkin tutumlarının incelenmesi
Examination of nursing students' attitudes towards infant feeding
- Tez No: 778897
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yeterli ve dengeli beslenme, kişinin yaşamı boyunca sağlıklı olması için gereklidir. Doğru beslenme yaşamın ilk yıllarında başlar ve kronik hastalık riskinin en aza indirilmesinde ve sağlıklı bir zihinsel ve fiziksel gelişimin desteklenmesinde kritik bir role sahiptir. Anne sütü, bebeğin hayatının ilk altı ayındaki tüm besinsel ihtiyacı karşılar. Altı aydan sonra bebeklere anne sütüne ek olarak ek gıdaların başlanması gerekir. Hemşireler, anne ve bebeğe sürekli bakım veren sağlık personeli olarak bebek beslenmesi konusunda bilgi ve danışmanlık sağlamaktan sorumludurlar. Hemşireler annelere yenidoğan bebeklerinin sağlığını korumak ve sürdürmek sağlamak için ihtiyaç duydukları yardımı ve bilgiyi sağlayabilirler. Dolayısıyla öğrencilik yıllarından itibaren hemşirelerin bebek beslenmesine ilişkin bilgi ve tutumlarını arttırmak gerekir. Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde okuyan 609 hemşirelik öğrencisi ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri; hemşirelik öğrencilerinin tanıtıcı özellikleri, anne sütü ve ek gıda ile ilgili düşüncelerinin sorgulandığı anket formu ve IOWA Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Öğrencilerin çoğunun 21 yaş ve üzeri, bekar kadınlar olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin %30'unun 1.sınıf olduğu görülmektedir. Öğrencilerin yarısı derslerde ve derslerin dışında anne sütü ve ek gıdalara ilişkin bilgi aldığını belirtmiştir. Öğrencilerin IOWA Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği'nden aldıkları puan ortalamasının 61.91±8.04 şeklinde orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin cinsiyet, yaş, okudukları sınıf ve çocuk sahibi olma durumları ile bebek beslenmesine ilişkin tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlılık bulunmuştur. Kadın, 21 yaş ve üzeri, dördüncü sınıf ve çocuğu olan öğrencilerin tutum puanlarının diğerlerine göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Derslerde ve derslerin dışında bebek beslenmesine ilişkin bilgi alma durumları, doğum, kadın sağlığı ve hastalıkları ile perinatoloji hemşireliği derslerinde aldıkları bilgiler ve anne sütü ile ek gıdaya ilişkin yeterli bilgiye sahip olma durumları ile ölçekten aldıkları puan ortalaması arasında da anlamlılık saptanmıştır. Sonuç olarak; hemşirelik öğrencilerinin bebek beslenmesine ilişkin tutumlarını etkileyen faktörler dikkate alınarak öğrencilere konu ile ilgili daha detaylı bilgilendirme eğitimleri verilebilir.
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced nutrition is necessary to be healthy throughout life. Proper nutrition starts in the first years of life. Furthermore, it has a critical role in minimizing the risk of chronic disease and supporting healthy mental and physical development. Breast milk meets all the nutritional needs of the first six months of life. After six months, infants should be introduced to complementary foods in addition to breast milk. Nurses are responsible for providing information and counseling on infant feeding as health personnel who provide continuous care to the mother and the baby. Nurses can provide mothers with the help and information they need to ensure the health of their newborn babies. Therefore, it is necessary to increase the knowledge and attitudes of nurses about infant feeding from their student years. This descriptive study was conducted on 609 nursing students at Kırşehir Ahi Evran University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing. The research data: The essential characteristics of nursing students and their thoughts on breast milk and other food were collected with a questionnaire and the IOWA Infant Nutrition Attitude Scale. It has been determined that most students are 21 years old and over, single women. It is seen that 30% of the students are in the first grade. Half of the students stated that they received information about breast milk and supplementary foods in and out of classes. It was determined that the average score of the IOWA Infant Nutrition Attitude Scale students was 61.91±8.04. A statistically significant difference was found between the student's gender, age, the class they studied and having children, and their attitudes toward infant feeding. It was observed that the attitude scores of women 21 years and older, fourth-grade students, and students with children were higher than the others. Significance was also found in the status of obtaining information about infant nutrition in and out of classes. The information they received in obstetrics, women's health and diseases, perinatology nursing courses, the status of having sufficient knowledge about breast milk and other food, and the average score they got from the scale. As a result, Considering the factors that affect nursing students' attitudes toward infant feeding, more detailed training can be given to students.