Etkileşimli video tasarımı uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin heimlich manevrası uygulaması becerilerine etkisi
The effect of interactive video design practice of nursing students' heimlich maneuver practice skills
- Tez No: 919472
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma, etkileşimli video tasarımı uygulamasının heimlich manevrası öğrenme sürecinde hemşirelik öğrencilerinin beceri düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz ve bahar döneminde Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği dersine kayıt yaptıran ikinci sınıf öğrencileri oluşturdu. Çalışma, 07.12.2023-29.05.2024 tarihleri arasında 73 öğrenciyle tamamlandı (kontrol n=36, deney n=37). Veriler,“Öğrenci Bilgi Formu”,“Heimlich Manevrası Bilgi Formu”,“Heimlich Manevrası Beceri Değerlendirme Formları”ve“Etkileşimli Video Değerlendirme Ölçeği”ile toplandı. Kontrol ve deney grubuna heimlich manevrasına yönelik teorik ders anlatıldı; teorik dersten önce ve sonra“Heimlich Manevrası Bilgi Formu”ile öğrencilerin bilgi düzeyleri ölçüldü. Deney grubuna, kontrol grubundan farklı olarak ders sonunda etkileşimli videolar hakkında bilgi verilip uygulamaya giriş/kullanım gösterildi. Öğrencilerin teorik dersten sonra Nesnel Yapılandırılmış Klinik Sınav ile beceri ölçümleri yapıldı. Uygulamadan dört hafta sonra öğrencilerin beceri ve bilgi düzeyi ölçümleri tekrar değerlendirildi. Verilerin analizinde frekans, yüzdelik, Ki-kare testi, bağımsız ve bağımlı gruplarda t-testi, ANOVA, Bonferroni testi kullanıldı. Beceri puanları incelendiğinde ön test uygulamasında yetişkin, çocuk ve bebek uygulamalarında gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Son test uygulamasında ise, yetişkin ve çocuk uygulamalarında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmazken, (sırasıyla p=0.858, p=0.463); bebek uygulamasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p=0.002). Gruplar arasında heimlich manevrası bilgi puanları yönünden ön test ve son testte anlamlı fark bulunmazken (p>0.05), bir ay sonra bakılan bilgi kalıcılığının deney grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı (p=0.023). Çalışmamız sonucunda etkileşimli video uygulamasının öğrencilerin heimlich manevrası uygulama becerilerinde ve bilgi kalıcılığı artırmada etkisi olduğu saptandı. Etkileşimli video tasarımı uygulamasının farklı beceri gerektiren konularda ve derslerde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out quasi-experimentally to determine the effect of interactive video design application on the level of nursing students' skills in the heimlich manoeuvre learning process. The population of the study consisted of second-year students enrolled in the Surgical Diseases Nursing course in the autumn and spring semesters of the 2023-2024 academic year at Karadeniz Technical University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing. The study was completed with 73 students between 07.12.2023-29.05.2024 (control n=36, experiment n=37). Data were collected with the 'Student Information Form', 'Heimlich Manoeuvre Information Form', 'Heimlich Manoeuvre Skill Evaluation Forms' and 'Interactive Video Evaluation Scale'. The control and experimental groups were taught the theoretical lesson about the Heimlich manoeuvre; the knowledge levels of the students were measured with the 'Heimlich Manoeuvre Knowledge Form' before and after the theoretical lesson. At the end of the lesson, the experimental group was informed about the interactive videos and shown how to access/use the application. After the theoretical course, skill measurements were made with Objective Structured Clinical Examination. Four weeks after the application, the skill and knowledge level measurements of the students were re-evaluated. Frequency, percentage, Chi-square test, independent and dependent groups t-test, ANOVA, Bonferroni test were used to analyse the data. When the skill scores were analysed, no significant difference was found between the adult, child and infant groups in the pretest application (p>0.05). In the post-test application, no significant difference was found between the groups in adult and child applications (p=0.858, p=0.463, respectively), whereas a statistically significant difference was found in the infant application (p=0.002). While there was no significant difference between the groups in terms of knowledge scores of the Heimlich manoeuvre in the pre-test and post-test (p>0.05), the retention of knowledge after one month was found to be significantly higher in the experimental group compared to the control group (p=0.023). As a result of our study, it was determined that interactive video application had an effect on students' heimlich manoeuvre application skills and knowledge retention. It is recommended that interactive video design application should be used in subjects and courses requiring different skills.