Principles versus interests: Reactions of the current actors in Turkey to the eu's increasing ftas with third countries
Çıkarlara karşı ilkeler: Türkiye'deki mevcut aktörlerin ab'nin üçüncü ülkelerle artan Sta'larına tepkileri
- Tez No: 778898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIKARD BENGTSSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Lunds Universitet
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AB'nin son dönemde ticaret politikasını çok taraflılıktan iki taraflılığa kaydırması, AB ile olan mevcut ticaret rejimi üzerinden Türkiye'yi oldukça etkilemektedir. Bu tezin amacı, AB'nin üçüncü ülkelerle artan STA'larına Türkiye'deki mevcut aktörlerin tepkilerini AB-Türkiye ticaret rejimi bağlamında analiz etmektir. Bunun için neo-liberal kurumsalcı yaklaşım kullanılarak teorik bir çerçeve oluşturulmuş ve ardından nitel bir vaka çalışması tasarlanmıştır. Verilerin çoğu, farklı yöntemler kullanılarak birçok aktörden doğrudan toplanmıştır. Toplanan veriler teorik çerçeve yardımıyla analiz edilmiş ve Türkiye'de dış ticaret politikası üzerinde etkili olan mevcut aktörlerin AB'nin üçüncü ülkelerle artan STA'larına tepki olarak AB-Türkiye ticaret rejimini değiştirmek ya da alternatif yeni bir ticaret rejimi geliştirmek yerine mevcut ticaret rejimi içerisinde değişiklik talep ettikleri bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The EU has recently shifted its trade policy from multilateralism to bilateralism, and this has highly affected Turkey via the existing trade regime with the EU. The aim of this dissertation is to analyse the reactions of current actors in Turkey to the EU's increasing FTAs with third countries in the EU-Turkey trade regime context. To do this, a theoretical framework has been established by using the neo-liberal institutionalist approach, and then a qualitative case study has been designed. Most of the data have been directly collected from several actors by using different methods. The collected data have been analysed with the help of the theoretical framework, and the main finding is that the current actors in Turkey who have an effect on the foreign trade policy demand to make a change within the EU-Turkey trade regime rather than to change the regime/to establish another alternative regime as a response to the EU's increasing FTAs with third countries.