Üniversite öğrencilerinin anne sütü ve bebek beslenmesine ilişkin bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of university students' knowledge and attitudes regarding breast milk and baby nutrition
- Tez No: 857358
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmada Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. ve 6. sınıf, Sağlık Bilimleri ve Hemşirelik Fakültesi 3. ve 4. sınıf, sağlık dışı diğer fakültelerin 3. ve 4. sınıf öğrencilerinde anne sütü ve emzirme konusundaki bilgilerin değerlendirilmesi, IOWA Bebek Beslenme ve Tutum Ölçeği'ne göre sınıflandırılması ve ilişkili olduğu durumların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Selçuk Üniversitesi Etik Kurulu'ndan 06.12.2022 tarihli 2022/493 sayılı karar numarası ile onay aldı. 15 Aralık 2022-1 Mart 2023 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. ve 6. sınıflarda eğitim gören 390 öğrenciden 335 (%85,8) öğrenci çalışmaya katıldı. Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Hemşirelik Fakültesi 3. ve 4. sınıflarda eğitim gören 541 öğrenci, Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi 3. ve 4. sınıflarda öğrenim gören 301 öğrenci çalışmaya dahil edildi. 1177 katılımcı ile çalışma tamamlandı. Çalışmanın verileri, iki bölümden oluşan bir anket formu aracılığıyla yüz yüze toplandı. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan 37 sorudan oluşan sosyodemografik bilgi formu, ikinci bölümde 17 sorudan oluşan IOWA Bebek Beslenme Tutum Ölçeği yer aldı. Veriler, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the evaluation of knowledge about breast milk and breastfeeding in Selcuk University Faculty of Medicine 5th and 6th grade students, Health Sciences and Nursing Faculty 3rd and 4th grade students, and 3rd and 4th grade students from non-health faculties, IOWA Infant Nutrition and Attitude Scale. It is aimed to classify according to and evaluate the related situations. Materials and Methods: This research was approved by Selçuk University Ethics Committee with the decision number 2022/493 dated 06.12.2022. Between 15 December 2022 and 1 March 2023, 335 (85.8%) students out of 390 students studying in the 5th and 6th grades of Selcuk University Faculty of Medicine participated in the study. 541 students studying in the 3rd and 4th grades of the Faculty of Health Sciences and the Faculty of Nursing, and 301 students studying in the 3rd and 4th grades of the Faculty of Science and Letters were included in the study. The study was completed with 1177 participants. The data of the study were collected face to face through a questionnaire consisting of two parts. In the first part, the sociodemographic information form consisting of 37 questions prepared by the researcher, and in the second part, the IOWA Infant Nutrition Attitude Scale consisting of 17 questions took place. The data were evaluated in the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0 statistical package program.