Metaverse evreninde geliştirilen emzirme danışmanlığı eğitim modelinin hemşirelik öğrencilerinin danışmanlık becerisi, bilgi ve empati düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the breastfeeding counseling education model developed in the Metaverse universe on the counseling skills, knowledge and empathy levels of nursing students
  1. Tez No: 900521
  2. Yazar: SİNEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç̧: Bu çalışmada metaverse evreninde geliştirilen emzirme danışmanlığı eğitimi(LactaVerse)nin hemşirelik öğrencilerinin danışmanlık becerisi, bilgi ve empati düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü tek kör olarak tasarlanan çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesinde Aralık 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini 171 son sınıf hemşirelik öğrencisi, örneklemini araştırmaya katılmaya gönüllü ve dahil edilme kriterlerine uyan 111 (müdahale:55, kontrol:56) hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmada metaverse ortamında Unity programıyla anne ve bebeğin bir arada olduğu bebek dostu hastane şartlarını sağlayan bir hasta odası ve laktasyon fizyolojisinin incelendiği bir oda olmak üzere iki oda tasarlanmıştır. Müdahale grubuna teorik eğitimi takiben ve Lactaverse uygulanmış olup ve kontrol grububuna yalnızca teorik eğitim verilmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilere eğitim öncesi“tanımlayıcı anket”,“emzirme bilgi envanteri”,“temel empati ölçeği”,“hemşirelik danışmanlık ölçeği”uygulanmıştır. Eğitimlerden 6 hafta sonra müdahale ve kontrol grubuna“emzirme bilgi envanteri”,“temel empati ölçeği”,“hemşirelik danışmanlık ölçeği”uygulanmış olup, yalnızca müdahale grubuna“bulunuşluk ölçeği”uygulanmıştır. Her iki grup eğitimden 6 hafta sonra standart hasta senaryosu kullanılarak emzirme danışmanlığı yaptıkları sırada iki bağımsız değerlendirici tarafından“emzirme danışmanlığı beceri envanteri”ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması müdahale grubunda 22,64, kontrol grubunda 22,72 olarak belirlenmiştir. LactaVerse uygulama öncesi müdahale ve kontrol grubunun emzirme bilgi düzeyi, hemşirelik danışmanlık becerisi, empati yapma becerisi ve emzirme danışmanlık becerisi puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of breastfeeding counseling training (LactaVerse) developed in the metaverse universe on nursing students' counseling skills, knowledge and empathy levels. Materials and Methods: The randomized controlled single-blinded study was conducted between December 2023 and April 2024 at Gülhane Faculty of Nursing, University of Health Sciences. The population of the study consisted of 171 senior nursing students and the sample consisted of 111 (intervention: 55, control: 56) nursing students who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria. In the study, two rooms were designed in the metaverse environment with the Unity program, a patient room that provides the conditions of a baby-friendly hospital where mother and baby are together and a room where lactation physiology is examined. Following the theoretical training, Lactaverse was applied to the intervention group and only theoretical training was given to the control group. The students in the control group were administered“descriptive questionnaire”,“breastfeeding knowledge inventory”,“basic empathy scale”,“nursing counseling scale”before the training. Six weeks after the training,“breastfeeding knowledge inventory”,“basic empathy scale”,“nursing counseling scale”were applied to the intervention and control groups, and only“presence scale”was applied to the intervention group. Both groups were evaluated with the“breastfeeding counseling skills inventory”by two independent evaluators 6 weeks after the training while they were performing breastfeeding counseling using a standard patient scenario. Findings: The mean age of the students participating in the study was 22.64 in the intervention group and 22.72 in the control group. There was no statistically significant difference in the mean scores of breastfeeding knowledge level, nursing counseling skills, empathy skills and breastfeeding counseling skills of the intervention and control groups before LactaVerse application (p>0.05).