Mesane tümörlerinde shear wave elastografi'nin (SWE) histopatolojik derece, tümör evresi ve mikrodamar yoğunluğu ile korelasyonu
To evaluate the pathological correlation and prognostic value of tissue stiffness measured by shear wave elastography (SWE) in bladder cancer
  1. Tez No: 778917
  2. Yazar: GÖKHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. HAKAN GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Mesane kanserinde Shear Wave Elastografi (SWE) ile ölçülen doku sertliğinin patolojik korelasyonunu ve prognostik değerini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem:Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Üroloji Polikliniği'ne hematüri sebebiyle başvuran ve mesane tümörü saptanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Tespit edilen mesane tümöründen Samsung Medison RS80A Prestige (Samsung Medison Co. Ltd., Seoul, Korea) ultrasonografi cihazı abdominal konveks probu ile 10 adet geçerli elastografi ölçümü alındı. Median değerler istatistiksel analiz için kullanıldı. Primer tedavi olarak uygulanan mesanenin transüretral rezeksiyonu (TUR-M) sonrasında endotel hücreleri Anti-CD34 antikor kiti ile immunohistokimyasal boyama yapılarak hot-spot yöntemi ile mikrodamar yoğunluğu belirlendi. SWE ile ölçülen doku sertliğinin ve mikrodamar yoğunluğunun histopatolojik evre ve derece ile korelasyonu uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak belirlendi. Bulgular:Çalışmaya dahil edilen 65 hastadan 43'ü yüksek dereceli ürotelyal karsinom (YD ÜK), 22'si ise düşük dereceli ürotelyal karsinom (DD ÜK) tanısı aldı. Tümöral evre bakımından ise hastaların 11'i Ta düşük dereceli, 11'i T1 düşük dereceli, 28'i T1 yüksek dereceli ve 15'i T2 yüksek dereceli ürotelyal karsinom tanısı aldı. SWE ile ölçülen doku sertliği yüksek dereceli ürotelyal karsinom grubunda anlamlı derecede yüksek saptandı (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: To evaluate the pathological correlation of tissue stiffness measured by shear wave elastography (SWE) in bladder cancer. Materials and Methods: Patients who referred to our hospital due to microscopic or macroscopic hematüria and detected bladder tumor included in our study.Ten valid elastography measurements were performed with the abdominal convex probe of the Samsung Medison RS80A Prestige (Samsung Medison Co. Ltd., Seoul, Korea) ultrasonography device from the bladder tumor detected during the ultrasonography examination.Median values were used for statistical analysis. Tumor specimens were obtained by transurethral resection of bladder (TUR-B). Microvessel density (MVD) was determined by immunostaining of endothelial cells using Anti-CD34 antibody and hot-spot method. Correlation of tissue stiffness measured by SWE and microvessel density with histopathological stage and grade was identified using appropriate statistical analysis. Results: 43 cases of high-grade (HG) and 22 cases of low-grade (LG) ürothelial carcinoma were enrolled in the study. According to tumor stage, 11 cases of Ta LG, 11 cases T1 LG, 28 cases of T1 HG and 15 cases of T2 HG were reported.