Determination of the orthorexia nervosa (ON) tendency among university students and effective factors on on tendency: A cross-sectional study
Üniversite öğrencilerinde ortoreksiya nervoza (ON) eğiliminin ve on eğiliminde etkili faktörlerin saptanması: Kesitsel bir çalışma
- Tez No: 778916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Post modern dünyada sağlıklı beslenme kaygılarının, çeşitli hastalıkların ve dönemsel yeme akımlarının ortaya çıkışı ve dış görünüşün önem kazanmasıyla insanlar sağlıklı beslenmeye yönelmiştir. Bunun da ortoreksiya nervoza (ON) eğilimi prevalansının artmasına neden olabileceği öne sürülmektedir. Sağlık personelleri, diyetisyenler, sağlık eğitimi alan öğrenciler, spor yapan bireyler, adolesanlar ve performans sanatçıları, ON için risk grubunda yer almaktadır. Bu çalışmada ON eğilimi üzerinde etkili olduğu iddia edilen faktörlerin saptanması, daha geniş örneklem sayısı ile daha homojen bir cinsiyet dağılımına ulaşarak farklı risk gruplarının kıyaslanabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Post-modern world, people increased their awareness for healthy eating with the emergence of healthy eating concerns, various diseases and periodic eating trends, and the importance of appearance. It is suggested that this may also lead to an increase in the Orthorexia Nervosa (ON) tendency. Health professionals, dietitians, students who have health education, individuals who do sports, adolescents and performance artists are in the risk group for ON. In this study, we aimed to determine the effect of the factors claimed to be effective on ON tendency, reach more homogeneous gender distribution with a larger sample number and compare different risk groups.