أصول المنهجية العلمية في القرآن الكريم
Kur'an'ı-Kerim'de ilmi metodolji'nin temelleri
  1. Tez No: 778918
  2. Yazar: RAZAN SAKKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAOUDA BENSAID
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırma, Kur'an-ı Kerim'de İlmî Metodolojinin Temelleri, metodik düşünce ve davranış ilkelerini temel alarak açıklamayı hedeflemektedir. Ayrıca Kura'n-ı Kerimde delilin önemini ve çıkarım yöntemini açıklamaktadır. Bu şekilde yaklaşımla, metot, metodoloji, bilim ve bilgi gibi temel kavramların anlamlarını ve aralarındaki ilişkiyi tespit etmek ile metodik düşünme, metodik davranış, metodik eğitim ve Kuran'ın değerlendirme yaklaşımı kavramlarını kökenlenmek mümkün olmuştur. Çalışmada, Kur'an ilmî metodolojisinin entelektüel yönünde aklın söylemine dayandığını ve çeşitli bilgi alanlarında uygulanmasını teşvik ettiğini açıklandı. Onunla birlikte çeşitli zihinsel süreçlerinle bütünleşen ikili bir çerçevede (duyusal - zihinsel) duyuları harekete geçirmenin önemini vurgulandı. Davranışsal yönüde de Kur'an metodolojisi, en önemlileri haktan yana olmak ve heva ve hevesleri terk etmek olan birçok ahlâk kavramına bağlılık üzerine kuruludur. Çalışmada ayrıca, Kur'an-ı Kerim'in en önemli metodolojik varlık olan delil oluşturma konusunda entelektüel ve davranışsal ilkeleri kullandığını ve değerlendirme yaklaşımı olan benzersiz bir çıkarımsal yaklaşım oluşturduğunu gösterdi. Bu çıkarımsal yaklaşımı doğru insan müfredatını içerir, ancak onun bütünleşmesi ve inanç meseleleri ile olan ilişkisi bakımından ondan ayrılır. Çalışma, değerlendirme yaklaşımı ve onun doğa ve insan bilimlerdeki rolü gibi çeşitli bilgi alanlarında Kur'an İlmî metodolojisini uygulamanın yolları hakkında daha fazla araştırma yapılmasını ve delil konusunun Kur'an-ı Kerim'deki kökünün genişletilmesini tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study discussed the foundations of the scientific methodology in the Holy Qur'an by way of rooting the principles of intellectual and behavioral methodology, in addition to highlighting the value of evidence and reasoning methodology in the Qur'an. This study defined the nature of several basic concepts such as method, methodology, science, knowledge, alongside their inherent inter-relationships, while founding of concepts such as methodological thinking, behavior, education, and the method of Quranic reflection. The study showed that the Qur'anic scientific methodology in its intellectual dimension is based on the discourse of reason, and upon the call for its application across various cognitive fields, not to forget about highlighting the significance of operating the senses in a dual framework of sensory – cognitive, in such a way that complements the rest of the various rational mental processes. In its behavioral side, however, the Qur'anic methodology is based on the commitment to certain ethical concepts, the most important of which, is standing for what is true and right and abstaining of lowly desires. This research also showed the application of the Qur'an of the intellectual and behavioral principles, especially with regards to the building of evidence, being one the most important methodological foundations, and its founding of the method of inference, which encompass the solid methods of human sciences, distinct in its comprehensiveness and connection with belief. The study calls for further research on ways of applying the Qur'anic scientific methodology across the various cognitive fields, including the method of reflection and particularly its role in the natural and human sciences. It also calls for expanding the research on the Islamic framework of themes of evidence and argument in the Qur'an.