Comparison of implant-like cylindrical rods with four different surgical implant guides by 3D imaging methods
Dört farklı cerrahi implant klavuzu ile yerleştirilen implant benzeri silindirik çubukların 3B görüntüleme yöntemi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 778954
  2. Yazar: BERK TOLONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİZ DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dental implant tedavisinin amacı eksik bir diş kökünü tamamlamaktır. Dental implant yerleştirmek cerrahi bir prosedürdür. Dental implantların başarısını pek çok etken değiştirebilir ama bu etkenlerden biri implantın konumudur ve cerrahın tecrübesi ile de ilişkilidir. Hastanın konforunu arttırmak ve cerrahın yanlış konumlandırma ihtimalini azaltmak için implant uygulama klavuzları dünya çapında kullanılır. Klavuzlar günümüzde reçine ile üretilmektedir. Bu çalışmanın amacı üç farklı filament şeklinde üretilmiş malzeme ile reçineyi klavuz üretim malzemesi olarak kıyaslamaktır. Bu çalışmayı yapmak için ABS, PET, PLA ve Reçine olmak üzere dört farklı ana deney grubu vardır. 2 cm, 5 cm ve 10 cm olarak sırasıyla tek kuron, köprü restorasyonu ve total dişsiz bir ağızı temsil eden farklı boyutlarda 3 alt grup vardır. Her alt grup için 10 adet toplamda 120 adet deney düzeneği vardır. İmplantın boyun ve apeks kısmında çizgisel sapmaya gövdesinde ise açısal sapmaya bakılmıştır. ABS, PET ve PLA filamentler BASF 3D Printing Solutions GmbH firmasından temin edilmiş ve Creality CR-10 v3 yazıcısı kullanılarak yazılmıştır. Reçine klavuzlar Straumann tarafından temin edilmiştir. Her deney düzeneği implant angldruvası ile 500 rpm hızda ve 20 N/cm torkta sıvı irrigasyon ile frezlenmiştir. Her düzenek frezlendikten sonra boşluklara pin yerleştirilmiş ve NewTom CT ile görüntülenmiştir. İstatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) yazılımı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of implant treatment is to replace a missing tooth root. Implant placement is a surgical procedure. Many factors can affect implant success but one of them is the place of the implant which is also related with the experience of the operator. Eliminating surgical discomfort for the patient and misplacing possibility for the operators implant application guides are used world-wide. Guides are made of resin already. The aim of this study is to compare three filament-based materials and resin as a choice of material in guide production. In order to do that four main test groups are designed which are ABS, PET, PLA, and Resin. Three subgroups with 2 cm, 5 cm and 10 cm edge squares were created representing single crown, bridge restoration and totally edentulous mouth, respectively. Each subgroup has 10 samples and there are a total number of 120 samples. Linear deviations at the top and the apex of the implant and angular changes of the implants were observed. ABS, PET, and PLA were supplied from BASF 3D Printing Solutions GmbH and printed in Creality CR-10 v3. Resin guides were provided by Straumann. Each test subject was drilled by implant driver at 500 rpm 20 N/cm torque with irrigation. A pin (1,3mm in diameter and 27,95 mm in length) was placed into the socket scanned with NewTom CT. Statistical analyses were performed with NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) software.