Gestasyonel diyabette serum follistatin benzeri-1 düzeyleri ve gen polimorfizminin gestasyonel diyabetes mellitus gelişimindeki yeri
Serum follistatin-like-1 levels in gestational diabetes and the role of gene polymorphism in the development of gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 778953
  2. Yazar: ENDER ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gestasyonel Diyabetes Mellitus(GDM) ilk kez gebelik sırasında ortaya çıkan glukoz tolerans bozukluğu olarak bilinir ve GDM patogenezinin açıklanması, gebelik komplikasyonlarının önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Yeni bir miyokin olan follistatin benzeri 1 (FSTL-1)'in inflamasyon ve insülin direnci üzerinde rol oynayabileceği gösterilmiştir ve özellikle de metabolik hastalıklardaki patolojik süreçlerle ilişkili pek çok araştırmaya konu olmuştur. Bu çalışmada GDM gelişiminde serum FSTL-1 düzeyinin ve FSTL-1 geni rs12173 ve rs869247 polimorfizminin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya, daha önce bilinen diyabet öyküsü olmayıp, 24 -28. haftada yapılan OGTT sonucuna göre GDM tanısı alan 72 hasta birey (ortalama yaş: 29,54 ± 4,56 yıl) ve kontrol grubu olarak 79 sağlıklı gebe (ortalama yaş: 28,27 ± 4,47 yıl)dahil edildi. Genotip analizi periferik kan DNA'sinda PCR yöntemi ile yapıldı. Hastaların ve kontrollerin FSTL-1 polimorfizm prevalansları karşılaştırıldı. Tüm katılımcıların demografik özellikleri ve metabolik parametreleri (FSTL-1, açlık plazma glukozu, açlık insülin, HbA1c, HOMA-IR, lipid profilleri) değerlendirildi. Metabolik parametreler ile FSTL-1 polimorfizmi arasındaki ilişki incelendi. GDM grubunda VKİ ortalaması, kontrol grubuna göre daha yüksek saptandı (27,44 ± 5,46 kg/m2 vs. 25,39 ± 2,96 kg/m2, p0,05). Sonuç olarak, bu çalışmada FSTL-1 genirs12173 ve rs869247polimorfizminin, GDM gelişiminde etkisi olmadığı saptandı. FSTL-1'inmetabolik hastalıklar üzerindeki moleküler mekanizmalarını keşfetmek için daha geniş ölçekliaraştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes mellitus (GDM) is known as glucose intolerance that occurs for the first time during pregnancy, and explaining the pathogenesis of GDM is very important in terms of preventing pregnancy complications.It has been shown that Follistatin Like-1 (FSTL-1), a new myokine, may play a role in inflammation and insulin resistance. and it has been the subject of many studies related to pathological processes in metabolic diseases.The aim of this study is to investigate the effect of serum FSTL-1 level and FSTL-1 gene rs869247 and rs12173 polymorphism on the development of GDM. 72 GDM patients diagnosed according to the OGTT results performed at 24-28 weeks (mean age: 29.54 ± 4.56 years)and 79 healthy pregnant individuals (mean age: 28,27 ± 4,47 years) without diabetes history were included in the study. Genotype analysis was performed on peripheral blood DNA by PCR method. The prevalencesof FSTL-1 polymorphism of the patients and controls were compared. Demographic characteristics and metabolic parameters (FSTL-1, fasting plasma glucose, fasting insulin, HbA1c, HOMA-IR, lipid profiles) of all participants were evaluated. The relationship between metabolic parameters and FSTL-1 polymorphism was examined. The mean BMI in the GDM group was higher than the control group (27.44 ± 5.46 kg/m2 vs. 25.39 ± 2.96 kg/m2, p0.05). In conclusion, it was determined that the FSTL-1 gene rs12173 and rs869247 polymorphism had no effect on the development of GDM. Large scale studies are needed to find out the molecular mechanisms of FSTL-1 on metabolic diseases.