Karpal tünel sendromlu hastalarda splint kullanımı ve splint kullanımı ile birlikte parafin banyosu tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of splint use and splint use plus paraffin bath among patient with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 778983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN MENGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Karpal Tünel Sendromu (KTS) median sinirin el bilek seviyesinde karpal tünel içinde sıkışmasıdır. Median sinirin eldeki innervasyon alanında görülen nöropatik ağrı ve parestezi KTS'de gözlenen ana semptomlardır. Bu çalışmanın amacı KTS'li hastalarda parafin banyosu tedavisinin splint kullanımına ek fayda sağlayıp sağlamadığını araştırmaktır. Elektrofizyolojik olarak KTS tanısı alan hafif ve orta dereceli 60 hasta çalışmaya alındı. Hastalar iki gruba randomize edildi. Splint tedavisi iki gruba da 3 ay süre ile geceleri kullanılmak üzere reçete edildi. İkinci gruba splint tedavisine ek olarak parafin banyosu tedavisi üç hafta süre ile verildi. Tedavi öncesi yapılan klinik ve elektrofizyolojik değerlendirmeler 3.hafta ve 3.ayda tekrar edildi. Klinik değerlendirmede Tinel, Phalen testleri, duyu muayenesi, dinanometre ile ölçülen el kavrama kas kuvvetleri, vizüel analog skala (VAS) ve Boston karpal tünel sendromu anketi kullanıldı. Elektrofizyolojik olarak median ve ulnar sinirin duyusal ve motor sinir iletim çalışmaları yapıldı. Çalışmamızın sonucunda her iki grupta da klinik ve elektrofizyolojik olarak iyileşmede istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi. Bununla birlikte parafin banyosu tedavisi uygulanan grupta; VAS, Boston Fonksiyonel Kapasite Skoru (FKS), el kavrama kas gücü, median duyu distal latans ve median duyu hızında gözlenen iyileşme sadece splint tedavisi uygulanan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazlaydı. Sonuç olarak hafif ve orta KTS'li hastalarda el bilek splintine ek olarak parafin banyosu tedavisinin uygulanması elektrofizyolojik ve klinik olarak daha fazla iyileşme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Carpal Tunnel Syndrome (CTS) is the compression of the median nerve in the carpal tunnel at the wrist level. Neuropathic pain and paresthesia in the innervation area of the median nerve in the hand are the main symptoms observed in CTS. The aim of this study is to investigate whether paraffin bath treatment provides additional benefit to the use of splints in patients with CTS or not. Sixty mild and moderate patients diagnosed with CTS electrophysiologically were included in the study. Patients were randomized into two groups. Splint therapy was prescribed to both groups to be used at night for 3 months. In addition to splint treatment, paraffin bath treatment was given to the second group for three weeks. Clinical and electrophysiological evaluations performed before the treatment were repeated at the 3rd week and 3rd month. In clinical evaluation, Tinel and Phalen tests, sensory examination, hand grip muscle strength measured by dynanometer, visual analog scale (VAS) and Boston carpal tunnel syndrome questionnaire were used. Sensory and motor nerve conduction studies of the median and ulnar nerves were performed electrophysiologically. As a result of our study, a statistically significant difference was observed in clinical and electrophysiological recovery in both groups. However, in the group treated with paraffin bath; The improvement observed in VAS, Boston Functional Capacity Score (FKS), hand grip muscle strength, median sensory distal latency and median sensory velocity were statistically significantly higher than in the splint group alone. As a result, the application of paraffin bath treatment in addition to the wrist splint in patients with mild and moderate CTS resulted in more electrophysiological and clinical improvement.