Karpal tünel sendromu tedavisinde splint kullanımı, lokal steroid enjeksiyonu ve splint kullanımı ile birlikte lokal steroid enjeksiyonu tedavisi etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison the efficiency of using splint, local steroid injection and using splint with local steroid injection treatments at carpal tunnel syndrome
- Tez No: 324064
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Karpal tünel sendromu (KTS),median sinirin el bileği seviyesinde kompresyonu sonucu ortaya çıkan ve en sık görülen tuzak nöropatisidir.Çalışmamızda hafif ve orta derece KTS tedavisinde splint kullanımı, lokal steroid enjeksiyonu ve ikisinin birlikte uygulanmasının etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran KTS'li hastalar değerlendirildi. Hafif ve orta derece KTS tanısı konan 60 hasta (105 el) çalışmaya alındı. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. Birinci gruba splint tedavisi bir ay boyunca uygulandı. İkinci gruptaki hastalara, karpal ligamanın altına triamsinolon asetat enjekte edildi. Üçüncü gruptaki hastalara da hem splint tedavisi hem de triamsinolon asetat enjeksiyonu uygulandı.Hastalar tedaviden önce, bir hafta sonra ve bir ay sonra vizüel analog skala (VAS),Boston Semptom Şiddeti Skalası (BSŞS), Boston Fonksiyonel Kapasite Skalalarında (BFKS), Duruöz El İndeksi (DEİ),Phalen testi, Tinel testi ve Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) ile değerlendirildiler. Splint grubunda (SG),Lokal Steroid Enjeksiyon Grubunda (LSEG) ve Splint+Lokal Steroid Enjeksiyon Grubunda (S+LSEG) grup içi VAS, BSŞS, BFKS, DEİ, HAQ skorlarında, Phalen ve Tinel testleri pozitifliğinde zamanla anlamlı bir azalma saptandı (p0,05). Yine VAS, BSŞS ve BFKS'de S+LSEG'nin diğer iki gruba göre tedavi etkinliğinin daha fazla olduğu tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Carpal Tunnel Syndrome (CTS) is characterized by compression of the median nerve at the level of wrist and it is the most common entrapment neuropathy.Sixty patients (105 hands) admitted to our Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic that were diagnosed as moderate or mild CTS by history, clinical examination and electrophysiological evaluation (EMG) were included in the study. Patients were then randomized into three groups. First group was treated with splint for one month; the second group was treated with triamcinolone acetate which was injected beneath the carpal ligament and third group was treated with both splint and triamcinolone acetate injection. Visual analogue scale (VAS), Boston Symptom Severity Scale (BSSS) and Boston Functional Capacity Scale (BFCS), Duruoz?s Hand İndex (DHI), Phalen test, Tinel test and Health Assessment Questionnaire (HAQ) were used to assess the patients at the beginning, one week after treatment and one month after treatment. In our study, we have demonstrated with VAS, BSSS, BFCS, DHI and HAQ, all three groups had lower scores after treatment (p0,05). But comparison of Combine treatment which means Splint+Local Steroid Injection Group (S+LSIG), and the other two groups, Combine treatment was more effective than the others (p0.05). LSIG was less effective than the other groups with Tinel test.In conclusion; combine therapy (splint plus local steroid injection therapy) is considered as an appropriate treatment approach in short-time efficiency of CTS management, when compared with only splint therapy or only local steroid injection therapy.