Britain's policy towards the EU's enlargement process from 1975 to 2014
Britanya'nın 1975'ten 2014'e kadar AB'nin genişleme sürecine yönelik politikası
- Tez No: 778987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JIM BULLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of York
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu tez, Britanya'nın 1975'ten 2014'e kadar olan dönemde AB'nin genişleme sürecine verdiği sürekli desteği Liberal Hükümetlerarası (LH) bir bakış açısı kullanarak incelemiştir. Araştırma, ağırlıklı olarak LH'nin bir teori olarak yararlılığını, özellikle de ulusal tercih oluşumu kavramını ve AB karar alma sürecinin iki seviyeli tasvirini doğrulamıştır. Bununla birlikte, aşağıdaki bulgular aynı zamanda LH için bazı zorlukları da vurgulamaktadır. Genişlemenin, hükümetlerin (birbirini izleyen Britanya hükümetleri de dahil olmak üzere) rasyonel, kar-zarar analizi kullanarak karar verme kabiliyetini önemli ölçüde sınırlayan karmaşık bir mesele olduğu sürekli bir şekilde kanıtlanmıştır. LH, bu problemin çözümü için karmaşık meselelerde, ulusal politika yapıcıların genişleme için ideolojik veya jeopolitik tercihler ve argümanlara geri dönebileceğini iddia etmiştir ve aşağıda verilen vaka çalışmalarından elde edilen kanıtlar bu iddiayı doğrulamaktadır. Ancak bu 'çok-nedenli' yaklaşım hem LH'nin bir teori olarak tutumluluğunu baltalamakta hem de onun 'kalın bir betimlemeden' daha fazlasını yapıp yapamayacağı ile ilgili soruları gündeme getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis has examined Britain's continuous support for the EU's enlargement process in the period from 1975 to 2014 utilising a Liberal Intergovernmentalist (LI) perspective. The research has mainly confirmed the usefulness of LI as a theory, especially its conception of national preference formation and its two-level depiction of the EU decision-making process. However, the findings below also highlight some challenges for LI. Enlargement has continually proved to be a complex issue, which significantly constrains the ability of governments (including successive British governments) to make decisions about it using a rational, cost-benefit analysis. LI gets around this problem by arguing that in such cases of complexity, national policy-makers may fall back on ideological or geopolitical preferences and arguments for enlargement, and the evidence from the case studies below, confirm this point. But this 'multi-causal' approach also appears to both undermine LI's parsimony as a theory, and to raise questions whether it is, in fact, capable of anything more than a 'thick description'.