Hemşirelerin psikolojik iyi oluş düzeyleri ve koruyucu faktörlerin incelenmesi
Investigation of nurse's psychological well-being levels and protective factors
  1. Tez No: 778997
  2. Yazar: HALİME BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma COVID-19 tanılı hastalara bakım vermiş veya hala vermekte olan hemşirelerin psikolojik iyi oluş düzeylerini belirlemek ve psikolojik iyi oluşlarını etkileyen faktörleri incelemek amacıyla kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma Ankara Şehir Hastanesi, Nöroloji-Ortopedi Hastanesinde Haziran-Aralık 2021 tarihleri arasında, COVID-19 tanılı hastaların bakımında aktif görev almış ya da bu hastalara bakım vermeye devam eden 300 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Maneviyat Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyon analizi, Hiyerarşik Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi (Enter model) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 27.53±6.40 yıl olup, %65.7'si kadın ve %82.7'si lisans mezunudur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a cross-sectional, descriptive, and relationship-seeking type in order to determine the psychological well-being levels of nurses who gave or still give care to patients with a diagnosis of COVID-19 and to examine the factors affecting their psychological well-being. The research was carried out with 300 nurses who took an active role in the care of patients diagnosed with COVID-19 or continued to care for these patients between June and December 2021 in Ankara City Hospital, Neurology-Orthopedics Hospital. In data collection, Personal Information Form, Psychological Well-Being Scale, Psychological Capital Scale and Spirituality Scale were used. Descriptive statistics, Pearson Correlation analysis, Hierarchical Multiple Linear Regression Analysis (Enter model) were used to evaluate the data. The mean age of the nurses participating in the study was 27.53±6.40 years, 65.7% of them were women and 82.7% of them were undergraduates.