Covid-19 pandemisi döneminde hemşirelerin covid-19'a karşı korkusu, psikolojik iyi oluş düzeyleri ve iş doyumunun incelenmesi
Investigation of nurses' fear of covid-19, psychological well-being levels and job satisfaction during the covid-19 pandemic period
  1. Tez No: 786272
  2. Yazar: RUKEN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma pandemi döneminde, hemşirelerin COVİD-19'a karşı olan korkularını, psikolojik iyi oluş düzeylerini ve mesleklerine karşı olan iş doyumlarını inceleyebilmek ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. İstanbul ilinde yer alan bir eğitim ve araştırma hastanesinde Eylül – Kasım 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmaya 255 hemşire dahil edilmiştir. Veriler,“Google Formlar”platformu aracılığıyla online anket yöntemiyle dört bölümden oluşan veri toplama formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri sosyodemografik özellikler, yaşam tarzı alışkanlıkları ve çalışma koşulları ile ilgili soruların yer aldığı“Kişisel Bilgi Formu”,“Hemşire İş Doyum Ölçeği”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ve“COVİD-19 Korkusu Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaklaşık %90'ının meslekteki çalışma süresinin 1-5 yıl arasında olduğu görülmüştür. Yaş ortalamasının 26,46±3.64 olduğu, hemşirelerin %77'sinin lisans mezunu, %24'ünün evli olduğu, %43'ünün mesleğini kendi isteği ile seçtiği, %85'inin hem gündüz hem gece karma çalıştığı görülmüştür. Araştırmanın sonucunda hemşirelerin COVİD-19 korku düzeyi düşük, psikolojik iyi oluş düzeyleri yüksek ve iş doyumu düzeyleri normal olarak bulunmuştur. Kadın hemşirelerin COVİD-19 korkuları erkek hemşirelere göre, evli olan hemşirelerin COVİD-19 korkuları bekar olanlara göre daha yüksek olarak bulunmuştur. İyi oluşluluğun, çalışma memnuniyetinin ve ayrılma isteğinin hemşire iş doyumu üzerinde istatiksel olarak anlamlı etkisi olduğu bulunurken, COVİD-19 korkusu değişkeninin istatiksel olarak anlamlı etkisi olmadığı görülmüştür. Hemşire iş doyumunun %18'inin iyi oluşluluk, %40'ının çalışma memnuniyeti ve %17'sinin ayrılma isteği değişkenleri tarafından açıklandığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was performed to examine nurses' fear of COVID-19, their psychological well-being levels and their job satisfaction with their profession, and to determine related factors during the pandemic period. It was conducted between September and November 2021 in a training and research hospital in Istanbul. 255 nurses were included in this study. The data were collected through the“Google Forms”platform, using an online survey method and a data collection form consisting of four parts. The research data were collected with the“Personal Information Form”which included questions about sociodemographic characteristics, lifestyle habits and working conditions,“Nurse Job Satisfaction Scale”,“Psychological Well-Being Scale”and“Coronavirus (COVID-19) Fear Scale”. It was observed that approximately 90% of the 255 participants who participated in the research have a working period of 1-5 years. It was observed that the mean age is 26.46±3.64, 77% of the nurses are undergraduate graduates, 24% are married, 43% chose their profession voluntarily, and 85% worked in a mixed day and night shifts. As a result of the study, it was found that the level of fear of COVID-19 of the nurses is low, their psychological well-being level is high, and their job satisfaction level is normal. It was found that the fear of COVID-19 among female nurses is higher than the male nurses, and the fear of COVID-19 among married nurses is higher than the single nurses. While well-being, job satisfaction and desire to leave the profession were found to have a statistically significant effect on nurse job satisfaction, it was seen that the fear of COVID-19 variable has not a statistically significant effect on nurse job satisfaction. It was found that 18% of nurse job satisfaction is explained by the variables of well-being, 40% of work satisfaction and 17% of desire to leave the profession.