Kent içi minibüs hatlarının performanslarının çok kriterli karar verme yöntemleri ile belirlenmesi: Erzurum ili örneği
Determining the performance of urban minibus lines by multi-criteria decision making methods: The case of Erzurum province
  1. Tez No: 779044
  2. Yazar: AHMET ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hızla artan nüfus ile birlikte özel araç sahipliği artmaktadır. Artan özel araçlar beraberinde trafik sıkışıklığı, ulaşım, çevre kirliliği ve enerji ihtiyacı sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunların etkilerini en aza indirebilmek için toplu taşıma sistemlerinin en optimal şekilde kullanılması ve yolcuların toplu taşıma sistemini tercih etmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada Erzurum ilinde bulunan altı adet kent içi minibüs hattının performansı belirlenmiştir. Performansı belirlenen hatların performanslarının arttırılması ve daha sürdürülebilir bir toplu taşıma sunulabilmesi için mühendislik açısından çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the rapidly increasing population, private car ownership is increasing. Increasing private vehicles bring with them the problems of traffic congestion, transportation, environmental pollution and energy needs. In order to minimize the effects of these problems, public transportation systems should be used in the most optimal way and passengers should prefer the public transportation system. In this study, the performance of six urban minibus lines in Erzurum province was determined. Engineering solutions have been offered to improve performance of established lines and to provide a more sustainable public transport.