Yükseköğretimde dijital dönüşüm ve çalışma hayatına etkileri: Konya'daki devlet üniversiteleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz
Digital transformation in higher education and its effects on working life: A comparative analysis on public universities in Konya
  1. Tez No: 779060
  2. Yazar: SÜLEYMAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Toplumsal dönüşüm aşamalarında gerçekleşen süreçler, bir önceki dönemlerin izlerini taşıyarak o dönemin alt yapıları üzerine şekillenmiştir. Bu süreçlerde gerçekleşen teknolojik gelişmeler ve değişimler insanların ihtiyaçlarını kolaylaştırmayı amaçlamıştır. Teknolojinin hızlı bir şekilde değişerek gelişmesi, insan hayatında önemli bir yere gelmiştir. Toplumların gelişmişlik düzeyleri bilgiye sahip olmak ve bilgi teknolojilerini etkili kullanmak ile doğrudan ilişkilidir. Tarım ve sanayi toplumundan sonra ortaya çıkan bilgi toplumunu bilgisayarın icadı ve bilgi paylaşımı temsil etmektedir. Teknoloji her alanı etkisi altına aldığı gibi yükseköğretim alanını da etkisi altına almıştır. Yükseköğretim kurumları, toplumların nitelikli düzeyde insan gücü ihtiyacını karşılamak, bilimsel araştırmalar yapmak, kültürün kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlamak gibi görevleri bulunmaktadır. Yükseköğretimde teknolojinin etkin kullanımının önemi gittikçe artmıştır. Bunun sonucunda öğretme, öğrenme ve çalışma süreçleri açısından gerekli entegrasyonun sağlanması gereklilik haline gelmiştir. Toplumlar arası geçiş sürecinde çalışma hayatını etkileyen teknolojik gelişmeler, bilgi toplumuyla birlikte meslek ve görev tanımlarını değiştirmiştir. Yaşanan bu gelişmelerin sonucunda bazı iş alanlarının ortadan kalkacağı ve yeni iş kollarının ortaya çıkacağı öngörülmektedir. Bu çalışmada, öncelikle toplumsal dönüşüm aşamaları ile birlikte ortaya çıkan gelişim süreci ve bilgi toplumuna geçiş süreçleri ele alınmış; daha sonra dijital dönüşüm hakkında bilgi verilmiştir. Ardından, yükseköğretim kavramı ve tarihçesi, çalışma ve meslek kavramları, dijital dönüşüm sürecinde çalışma hayatı geniş bir şekilde incelenmiş; daha sonra yükseköğretimde dijital dönüşümün çalışma hayatına etkilerine odaklanılmıştır. Akabinde Konya'daki Devlet Üniversitelerinde görev yapan idari personelden 520 kişiye dijital dönüşümün çalışma hayatına etkileri üzerine anket uygulanmış elde edilen verileri SPSS programında analiz ve değerlendirme yapılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The processes that take place during the stages of social transformation have been shaped on the infrastructures of that period, bearing the traces of previous periods. The technological developments and changes that have taken place in these processes have aimed to facilitate the needs of people. The development of technology by changing rapidly has come to an important place in human life. The level of development of societies is directly related to having knowledge and using information technologies effectively. The information society that emerged after the agricultural and industrial society is represented by the invention of the computer and information sharing. As technology has influenced every field, it has also influenced the field of higher education. Higher education institutions have tasks such as meeting the needs of societies for qualified manpower, conducting scientific research, ensuring the transmission of culture from generation to generation. The importance of effective use of technology in higher education has increased more and more. As a result, it has become necessary to provide the necessary integration in terms of teaching, learning and working processes. Technological developments affecting working life in the process of Decoupling between societies have changed the definitions of profession and duties together with the information society. As a result of these developments, it is expected that some business areas will disappear and new business lines will emerge. In this study, first of all, the development process and transition processes to the information society, which occur together with the stages of social transformation, were discussed; then information about digital transformation was provided. Then, the concept and history of higher education, the concepts of work and profession, working life in the process of digital transformation were widely examined; then, the effects of digital transformation on working life in higher education were focused on. Subsequently, a survey was conducted on the effects of digital transformation on working life for 520 people from administrative personnel working at Public Universities in Konya, and the data obtained were analyzed by analyzing and evaluating them in the SPSS program.