Türkiye'de dijital dönüşüm farkındalığının iş gücü ve istihdam yönüyle mesleki eğitim beklentileri: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Meslek Yüksekokulu örneği
Vocational education expectations in Turkey with regard to work force and employment of digital transformation awareness: The case of Muğla Sıtkı Koçman University Vocational School
  1. Tez No: 951630
  2. Yazar: BURCU KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIMAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de dijital dönüşüm süreciyle birlikte iş gücü piyasasında ortaya çıkan yapısal değişimlerin mesleki eğitime yönelik beklentilere etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Eğitim-istihdam ilişkisi çerçevesinde, yükseköğretimde sunulan mesleki eğitimin dijital dönüşüme uyumlu ara eleman yetiştirme kapasitesi incelenmiştir. Bu kapsamda, meslek yüksekokulu öğrencilerinin dijital yeterlilik düzeyleri ile sunulan eğitimin bu yeterlilikleri geliştirme düzeyi analiz edilmiştir. Çalışmada, yükseköğretimde sunulan mesleki eğitimin yenilik (inovasyon) düzeyi“Yükseköğretimde Yenileşme (İnovasyon) Ölçeği”ile ölçülmüştür. Öğrencilerin dijital yeterlilik düzeylerinin belirlenmesinde ise“Dijital Okuryazarlık Ölçeği (Digital Literacy as Whole of Digital Competences: Scale Development)”kullanılmıştır. Araştırma, nicel yönteme dayalı olarak tasarlanmış; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne bağlı meslek yüksekokulunun teknik bölümlerinde öğrenim gören 280 öğrenciye anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS ve AMOS paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu ancak özellikle üretici ve işlevsel dijital yeterlik alanlarında gelişime açık boyutların bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, yükseköğretimde yenileşme düzeyi ile dijital yeterlilikler arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Regresyon analizi sonuçları da yükseköğretimde yenileşmenin, öğrencilerin dijital yeterlilikleri üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, meslek yüksekokullarında yenilikçi uygulamaların artırılmasının, dijital dönüşüme uyum sağlayabilecek nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the impact of structural changes in the labor market resulting from the digital transformation process in Turkey on expectations regarding vocational education. Within the framework of the education-employment relationship, the capacity of vocational education offered in higher education to train intermediate staff compatible with digital transformation was examined. In this context, the digital proficiency level of vocational school students and the extent to which the education offered enhances these competencies were analyzed. In this study, the innovationlevel of vocational education offered in higher education was measured using the“ Innovation Scale in Higher Education ”The dependent variable was students' digital proficiency levels, and the“Digital Literacy and Digital Competencies as a Whole: Scale Development”was used to determine students' digital proficiency levels. The research was designed using a quantitative method; a survey was administered to 280 students studying in the technical departments of two vocational schools affiliated with Muğla Sıtkı Koçman University. The data obtained were analyzed using SPSS and AMOS packages. The analyses revealed that students' digital literacy levels were generally high, but there was room for improvement, particularly in the areas of productive and functional digital competencies. Furthermore, a positive and significant relationship was found between the level of innovation in higher education and digital competencies. Regression analysis results also revealed that innovation in higher education has a significant and positive impact on students' digital competencies. These findings suggest that increasing innovative practices in vocational schools will contribute to the development of a qualified workforce capable of adapting to digital transformation.