Avokado meyve ve kabuğu tozu ilave edilerek üretilen gökkuşağı alabalığı köftelerinin kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determination of quality parameters of rainbow trout fishballs produced by additional avocado fruit and peel powder
- Tez No: 779061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR OĞUZHAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırma ile farklı oranlarda (%1 ve %3) avokado meyvesi ve kabuğu tozu ilave edilerek üretilen gökkuşağı alabalığı köftelerinin raf ömrünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu amaçla kontrol grubu ve farklı avokado tozu oranı (%1 avokado meyvesi tozu, %1 avokado kabuğu tozu, %3 avokado meyvesi tozu, %3 avokado kabuğu tozu) kullanılarak oluşturulan 5 farklı balık köftesi üretimi yapılmıştır. Köfteler kilitli poşetlerde ambalajlanarak 4±1 o C'de 18 gün süreyle muhafaza edilmiş, fizikokimyasal (pH, Thiobarbitürik Asit Reaktif Substans (TBARS), Toplam Uçucu Baz Azotu(TVB-N), yağ asidi ve besin kompozisyonu), mikrobiyolojik (toplam aerobik mezofilik bakteri, psikrotrofık bakteri, maya ve küf) ve duyusal (görünüş, tekstür, koku, renk, lezzet ve genel beğeni) analizlere tabi tutulmuştur. Bulgular: Gökkuşağı alabalığı köftelerinde avokado kullanımının toplam aerobik mezofilik bakteri, psikrotrofik bakteri, maya-küf, TVB-N, TBARS ve pH değerleri üzerinde önemli seviyede (p0,05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the determination of the shelf life of rainbow trout fishballs produced by adding avocado fruit and peel powder at different rates (1% and 3%) were aimed. Method: For this purpose, 5 different fishballs were produced using the control group and different avocado powder ratios (1% avocado fruit powder, 1% avocado peel powder, 3% avocado fruit powder, 3% avocado peel powder). Fishballs were stored in plactic lock bags at 4 o C for 18 days. The samples were analyzed in terms of physicochemical (pH, thiobarbütiric acid reactive substans (TBARS), total volatile basic nitrogen (TVB-N), fatty acid and nutrient composition), microbiological (total aerobic mesophilic bacteria, psychrotrophic bacteria, yeast-mold) and sensory properties (appearance, texture, smell, color, flavor and general taste) on certain days of storage of period. Findings: It was observed that the use of avocado had a significant (p0,05) changes in nutritional composition were observed in fishballs by adding avocado fruit and peel powder.