Sosyal bilgiler öğretiminde sosyal bilgiler laboratuvarlarının kullanılmasının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of the use of social studies laboratories in social studies teaching according to teacher's opinions
- Tez No: 779062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sosyal bilgiler öğretiminde laboratuvarların kullanılmasının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesinin amaçlandığı bu çalışma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim öğretim yılı Şanlıurfa merkez ilçeleri kamu okullarında görev yapan 13'ü kadın 17'si erkek 30 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada amaçlı örneklem yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi tercih edilmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile elde edilmiş ve verilerin tamamı içerik analizine tabi tutularak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında; sosyal bilgiler öğretmenleri sosyal bilgiler laboratuvarlarını, kalıcı ve somut öğrenmelerin gerçekleşebileceği verimli ders çalışma ortamları olarak tanımlarken, laboratuvarların oturma düzeninin, tasarımının, teknolojiye ve kazanımlara uygunluğunun önemli olduğuna değinmişlerdir. Laboratuvarları materyal çeşitliliği sunması ve kullanımı açısından normal sınıf düzeninden farklı gören öğretmenler, okulların fiziki yapısının sosyal bilgiler laboratuvarı oluşturmak için uygun olmadığını ifade etmişlerdir. Öğretmenler imkan verilmesi halinde, içerisinde derse özgü her çeşit materyallerin olduğu, oturma düzeni ve öğrenci ihtiyaçlarının en üst düzeyde gözetildiği bir sosyal bilgiler laboratuvarı oluşturabileceklerini ifade ederken, okullarda böyle bir laboratuvarın olması halinde gerek öğretmenlerin gerekse öğrencilerin kendilerine ait ortamda ders işlemelerinin motivasyonu ve başarıyı da arttıracağı fikri öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims at analyzing the use of social studies laboratories in social studies education according to the views of teachers, was carried out as a case study model which is one of the qualitative research designs. The sample group of the study consists of 30 social studies teachers, 13 of whom are female and 17 of whom are male, who worked in state schools located in Şanlıurfa's central districts in the 2021-2022 academic year. In the research, easily accessible case sampling, one of the purposeful sampling methods, was preferred. The data of the study were obtained through the semi-structured interview questions and all of the data were analyzed by being subjected to content analysis. In the light of the obtained data, while the social studies teachers defined social studies laboratories as productive study environments where permanent and concrete learning can take place, they also expressed the importance of laboratories' sitting arrangement, design and suitability for technology and learning outcomes. Teachers, who see laboratories as different from normal classroom settings in terms of providing material diversity and usage, expressed that the physical structures of schools are not suitable for creating social studies laboratories. While the teachers stated that they can create social studies laboratories with all kinds of materials needed for the lessons, where the sitting arrangement and the needs of the students are greatly given importance to if given the chance, the idea that having such laboratories in schools will increase motivation and success since they will allow both teachers and students to have their lessons in an environment that specifically belongs to them.