Kısmi dişsiz maksillada farklı implantkonumlarının implant üstü sabit protezlerdeoluşan streslere etkisinin sonlu elemanlarstres analiz yöntemiyle değerlendirilmesi
Stress distribution evaluation of implant supported fixed prostheti̇cs in di̇fferent implant locations on partially edentulous maxilla by THREE di̇mensional finite element analysi̇s
  1. Tez No: 779074
  2. Yazar: MEHMET EMİN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ERASLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde, tek diş eksikliğinden total diş eksikliğine kadar olan durumların tedavilerinde implant destekli sabit veya hareketli protezler sıklıkla tercih edilmektedir. Biyomekanik faktörler, dental implantların uzun dönem başarısını etkilemektedir. İmplantların üzerine iletilen yükler; yükün tipine, implantların boyutlarına, implantların yüzey özelliklerine, protez tipine, implant çevresindeki kemiğin yapısal özelliklerine ve implantların yerleşimine göre implant-kemik ara yüzünde strese(gerilime) neden olmaktadır. Cerrahi teknikler ne kadar başarılı olursa olsun implantlar üzerine gelecek kuvvetler kemik kayıplarına ve implant kaybına yol açabilmektedir. Kuvvetlerin dengeli dağılımı açısından implant konumları kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada dental implantlarda konum farklılığının, kemik ve implant bileşenlerinde oluşturduğu stres analizi incelenmiştir. Bilgisayar ortamında hazırlanan üç farklı implant konumuna sahip 6 model üç boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma sonucunda gruplar arasında farklı stres dağılımları oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, implant-supported fixed or removable prostheses are frequently preferred in the treatment of conditions ranging from a single missing tooth to a total tooth deficiency. Biomechanical factors affect the long-term success of dental implants. Loads transmitted on implants; It causes stress (strain) at the implant-bone interface depending on the type of load, the dimensions of the implants, the surface properties of the implants, the type of prosthesis, the structural characteristics of the bone around the implants and the placement of the implants. No matter how successful the surgical techniques are, the forces on the implants can cause bone loss and implant loss. Implant positions are critical for the balanced distribution of forces. In this study, the stress analysis caused by the position difference in dental implants on bone and implant components was investigated. Six models with three different implant positions prepared in the computer environment were examined by three-dimensional finite element stress analysis method. As a result of the study, different stress distributions occurred between the groups.