Ana ürün olarak ekimi yapılan bazı pancar çeşitlerinde kısa intertervalli ekim peryotlarının, çeşitlerin fizyoloji, verim komponentleri, verim ve kalite üzerinene etkileri
A research on effects of varieties and sowing dates on yield, yield components and quality properties of sugar beet( beta vulgaris saccharifera)
  1. Tez No: 779086
  2. Yazar: AHMET PİŞKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Erzincan İli ekolojik koşullaında 1998 yılı yaz peryodunda, farklı ekim zamanlarının değişik şeker pancarı çeşitlerinin verim ve diğer bazı özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma faktörlerini 6 farklı ekim zamanı(20.4-30.04-10.05-20.5-30.05-10.6) ve 5 değişik şeker pancarı çeşidi(Sonja, Loretta, Evita, Fiona, Aura) oluşturmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre; kök gövdesi uzunluğu, kök gövdesi çapı, bitki başına yaprak sayısı, kök gövdesi verimi, digestion ve dekara beyaz şeker verimi bakımından Loretta, Evita ve Sonja çeşitleri en başarılı bulunmuştur. 20 ve 30 nisan tarihleri ise en uygun ekim dönemlerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thıs study conducted in order to determine the effect of different sowing date on the yield and some other characteristics of various sugar beet cultivars under the Mercan ecological conditions during summer period of 1998. Six different sowing dates(20.4-30,4-10,5-20.05-30.05-10.6) and 5 various sugar beet cv(Sonja, Loretta, Evita, Fiona, Aura) were the factors examined in the study. According to the results, it was suggested that Loretta, Evita and Sonja cultivars were the successdful cultivas in terms of root height, leaf number, root diameter, root yield, dry matter rates and yield, sugar content and white sugar content. The dates of 20.4 and 30.04 were found to be suitable sowing times.