Silent female character in the new cinema of turkey: gender, nation, and the past
Yeni türkiye sinemasinda sessiz kadin karakterler: cinsiyet, ulus ve geçmiş
- Tez No: 779116
- Danışmanlar: PROF. DR. ISOLDE STANDISH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu çalışma yeni Türkiye sinemasındaki sessiz kadın karakterlere odaklanmaktadır. Ana amacı, 1990'ların ortalarından sonra yeni ortaya çıkmış ve sıklıkla kullanılmış bu karakterlerin işlevlerini ve tertiplerini incelemektir. Bu çalışma iki merkezi soruyu araştırmıştır: Sessiz karakterlerin işlevi ve işleyişi nedir, ve bu sessiz temsil formu neden bu zaman aralığında ortaya çıkmıştır? Çözümlemelerim göstermiştir ki sessiz kadın karakterler her zaman araçsallık işlevini yerine getirmektedir ve örneklem filmlerde şu ya da bu şekilde bakış açısı ve söylemsel otorite ile yakın bir ilişkiyi açığa çıkarmaktadır. Ayrıca, sessiz kadın karakterlerin, Türkiye'de bu zamana kadar susturulmuş ya da marjinalize edilmiş seslerin yükselişine bağlı olarak sekteye uğrayan cinsiyet, ulus ve ulusal bellek düzenlerinde süregiden mücadelenin sinematik semptomu olduğunu öne sürdüm. Sessiz formun hegemonik iktidar pozisyonlarındaki krizleri ifşa eden bir araç olarak işlediğini ve cinsiyet, ulus ve geçmiş alanlarında söylemsel otorite pozisyonunu (geri)kazanma uğraşında bir mücadele alanı haline geldiğini iddia ettim. Sessiz form bizzat, söylemsel düzeyde bu üç birbiriyle ilişkili alandaki krizlere cevabı mümkün kılan bir araç haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the silent female characters in the new cinema of Turkey. Its main objective is to explore these characters in order to reveal the functions and formations of this newly emergent and frequently used female representational form after the mid-1990s. This study sought to investigate two central questions: what are the functions and operations of these silent characters, and why did this silent representational form emerge specifically in this time frame? My analyses demonstrate that the silent female characters always bear a function of instrumentality and expose, one way or another, a close association between point of view and discursive authority in the films studied. Furthermore, I suggested that the silence of female characters is a cinematic symptom of the on-going struggle over the disrupted orders of gender, nation and national memory due to an increase in thus-far silenced or marginalized voices in Turkey. I argued that the silent form also functions as an instrument to reveal crises in hegemonic power positions and becomes a battleground within a struggle for (re)obtaining a position of discursive authority in the realms of gender, nation and the past. The silent form in itself becomes an instrument on the discursive level which enables a response to these crises in these three interconnected realms.