Female empowerment through Domestic Noir in Gillian Flynn's Gone Girl and A.S.A. Harrison's The Silent Wife
Gıllıan Flynn'in Kayıp Kız ve A.S.A. Harrıson'ın Sessiz Eş'inde Domestik Noır'ı ile kadınların güçlendirilmesi
  1. Tez No: 952384
  2. Yazar: HOUCİNE HADAOUİ
  3. Danışmanlar: PROF. GILLIAN MARY ELIZABETH ALBAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, ev domestik noir türünün ne olduğunu ve bağımsız bir tür mü yoksa suç kurgu alt türü mü olarak değerlendirilmesi gerektiğini tanıtmayı ve açıklamayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu yeni türün edebiyat alanına nasıl katkıda bulunduğunu ve ev içi şiddet mağdurlarını nasıl güçlendirdiğini incelemektedir. Gillian Flynn'in Kayıp Kız ve A.S.A. Harrison'ın Sessiz Eş adlı iki romanını analiz ederek, romanlardaki kadınların kocalarından gördükleri şiddete katlanmalarının, tacizci kocalarını terk edememelerinin ve sonunda şiddeti seçip onları öldürmelerinin nedenlerine bakmaktadır. Ayrıca romanlardaki erkek karakterler tarafından işlenen şiddetin ardındaki nedeni, onları eşlerine karşı şiddete ve tacize yönelten şeyi ve diğer kadınlarla ilişkilerinde neden sadakatsiz olduklarını araştırmaktadır. Bu tez,“Domestik Noir”ın, amacının onu mesajı ve yapısıyla suç kurgusundan ayırdığına kanaat getirmektedir. Domestic Noir, heyecan verici bir cinayet gizemini anlatan suç kurgusunun aksine, kendi hayatlarını kurtarmak için kocalarını öldüren, ev içi şiddete maruz kalan kadınların karşılaştığı mücadeleleri tasvir eder. Bu tez ayrıca hem erkek hem de kadın karakterlerin eylemlerini yönlendiren, onları toplumsal baskılara ve ebeveyn istismarına bağlayan gizil motivasyonları da ortaya koyar. Bu tür, istismara uğramış kadınların hayatlarına ve kapalı kapılar ardında gizlenen anlatılmamış hikayelerine ışık tutarak, bu kritik konu hakkında farkındalık yaratır ve vi benzer durumdaki kadınların kurtarılmayı beklemek yerine kendileri haklarını savunmalarını sağlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to introduce and explain what the domestic noir genre is and whether it should be considered an independent genre or sub-genre of crime fiction. It also examines how this new genre contributes to the literary domain and the way it empowers victims of domestic abuse. Through analysing the two novels Gone Girl by Gillian Flynn and A.S.A. Harrison's The Silent Wife, looking at the reasons women in the novels endured the abuse from their husbands, not being able to leave their abusive husbands and ending up choosing violence and murdering them. It also explores the motive behind the abuse committed by the male characters in the novels, what made them violent and abusive towards their partners and why they were unfaithful in engaging in relations with other women. This thesis has concluded that since its aim distinguishes it from crime fiction in its message and structure, domestic Noir depicts the struggles faced by women subjected to domestic abuse, who end up killing their husbands to save their own lives, unlike crime fiction, which describes a thrilling murder mystery. This thesis also reveals the subtle motivations driving the actions of both male and female characters, attributing them to societal pressures and parental abuse. This genre sheds light on the lives of abused women and their untold stories, concealed behind closed doors, raising awareness on this critical issue and empowering women in a similar circumstance to stand up for themselves, instead of waiting to be rescued.