İtalya'da Müslüman fetihleri
Muslim conqests in Italy
- Tez No: 779122
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AZİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin amacı, Müslümanların İtalya üzerine yapmış olduğu fetihler hakkında bilgi vermektir. Bu sebeple önce İtalya'nın coğrafyası ve Müslümanların fethine kadar bölgede hakim olan topluluklarından kronolojik sıraya göre bahsedilmiştir. Ardından Sicilya Adası'nın fethi sonrası İtalya topraklarına yapılan fetihlere değinilmiştir. Müslümanların İtalya'da Ağlebîler ile başlayan fetihlerden, onların kurmuş olduğu emirliklerden, Ağlebîler'in bölgedeki hakimiyetine son vererek yerlerine geçen Fatımîlerden ve Norman hakimiyetinde varlıklarını devam ettiren Müslümanlardan bahsedilmiştir. Müslümanların bu süreçte Sicilya ve İtalya'da medeniyete yapmış olduğu katkılar ile Rönesansa etkileri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to give information about the conquests of the Muslims on Italy. For this reason, the geography of Italy and the communities that dominated the region until the conquest of the Muslims were mentioned in chronological order. Then, following the conquest of Sicily, conquests on the lands of Italy were mentioned. The conquests of the Muslims in Italy that started with the Aglebis, the emirates they established, the Fatimids who ended the Aglebis domination in the region and replaced them, and the Muslims who continued their existence under the Norman rule were mentioned. In this process, the contributions of Muslims to civilization in Sicily and Italy and their effects on the Renaissance are also discussed.