Le Fonctionnaire et La Tenue Vestimentaire
kamu görevlisi ve kıyafeti
- Tez No: 779140
- Danışmanlar: PROF. DR. DIDIER JEAN-PIERRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Jean Moulin (Lyon III)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kamu kurumlarının idari hizmetlerinin personeli olan kamu görevlileri, iş kanununa tabi özel sektör çalışanlarından farklıdır. Kuşkusuz, hizmetin menfaati fikri, kamu hizmeti hukukunda her zaman mevcut olmuştur ve memurların kıyafetleri istisna değildir. Bu nedenle memur üniformasının örneğin memurların ifade özgürlüğü üzerinde sonuçları vardır. Bu, yargıçlar, askerler, polis memurları, valiler ve hatta Danıştay üyeleri için geçerlidir. Devletin egemenliğine katılan tüm memurların üniforma giymeleri gerekmese de, bu memurların üniforma giymelerinin yasal bir belgeye, işlevlerinin bir sembolüne tekabül ettiği gerçeği devam etmektedir. Hatta jandarma faaliyetleri örneğinde olduğu gibi üniforma giyilmemesi durumunda bazı işlemlerin hukuka uygunluğu sorgulanabilir. Sivil ve kamu arasındaki ayrımın bir unsuru olarak, üniformanın giyilmesi kamu görevlisinin niteliğinin kanıtı olarak kabul edilmekte ve bunun hileli kullanımı ceza hukuku kapsamında yasaklanmaktadır. Kamu görevlilerinin sivil kıyafetlerine ilişkin olarak, yorumlanması koşullara ve bağlama bağlı olan ve ihlali disiplin yaptırımlarına yol açabilecek tarafsızlık veya“uygun kıyafet”konseptinin gereklilikleri de vardır.
Özet (Çeviri)
Public officials, who are the personnel of the administrative services of public entities, are different from employees in the private sector, governed by labor law. Undoubtedly, the idea of the interest of the service has always been present in civil service law and the dress of civil servants is no exception. Therefore, the uniform of civil servants has, for example, consequences on the freedom of expression of civil servants. This is the case of judicial magistrates, soldiers, police officers, prefects, or even members of the Council of State. Although not all civil servants participating in the sovereignty of the State are required to wear a uniform, the fact remains that the wearing thereof by these civil servants corresponds to a legal instrument, a symbol of their function. The legal regularity of certain acts can even be questioned in the case of failure to wear the uniform, as in the example of acts of the gendarmerie. As an element of distinction between the civilian and the public, the wearing of the uniform is considered as proof of the quality of public official and the fraudulent use of it is prohibited under criminal law. As for the civilian dress of public officials, there are requirements of neutrality or of the concept of“proper dress”, the interpretation of which depends on the circumstances and the context and the breach of which may lead to disciplinary sanctions.