The relationship between learner motivation and vocabulary size: The case of Iraqi EFL students of Al Anbar University
Öğrenci motivasyonu ve kelime boyutu arasındaki ilişki: Al Anbar Üniversitesi Irak EFL öğrencileri örneği
  1. Tez No: 779141
  2. Yazar: MOHAMMED KHALİD ATTALLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Motivasyon, öğrenme hedefine ulaşmanın en önemli yoludur. Motivasyon olmadan, öğrencilerden bir şeyi yetkin bir şekilde yapmak için hiçbir çaba ortaya çıkmayacaktır. Araştırmacı, bu çalışmanın belirli hedeflerine ulaşmayı planlamıştır; mevcut araştırma, motivasyona ve bunun kelime hacmiyle ilişkisine odaklanarak, üniversite düzeyinde İngilizce öğreniminde kelime hazinesi boyutu ile motivasyon arasındaki bağlantıyı incelemektedir. Sonuç olarak, Anbar Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve İnsan Bilimleri Eğitim Fakültesi'ndeki birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf İngilizce öğrencilerine kelime dağarcığı büyüklüğü ve motivasyon hakkında bir anket verildi. Araştırmacı betimsel analitik yöntemi benimsemiştir. Araştırmanın ilk örneklemini, anketi yanıtlayan üniversitede öğrenim gören Iraklı İngilizce öğrencileri (90 öğrenci) oluşturmuştur. İkinci örnek, test üniversitesi düzeyindeki öğrencilerdi (90 öğrenci). Veriler anket ve test yoluyla toplanmıştır. Veriler SPSS programı tarafından analiz edildi ve analiz şu bulgulara yol açtı: Kelime dağarcığını kullanmak, öğrencilerin EFL sınıflarındaki performansını artırır, tekniklerin ve stratejilerin uygulanması öğrencilerin kelime dağarcığını geliştirmelerine yardımcı olur, öğrencilerin performansı önemli ölçüde artar ve daha iyi gelişirler. kelime dağarcığı tekniklerini geliştirmeye yönelik tutumlar. Araştırmacı sonuçların ışığında şunları önermiştir: Öğrencilerin kelime motivasyonunu artırmak için daha etkili olabilecek bazı stratejiler benimseyin, öğretmenler ebeveynlere ve öğrencilere kelime kursları verir, çünkü bu öğrencilerin kelime bilgisini motive etmeye yardımcı olur, öğrenci Motivasyonun öğrencinin pozitif olması gerekir, yani öğrencilerin öğrenmede aktif katılımcılar olması, öğrencilerin çalışma, görev, yazma, tasarım, yaratıcılık ve analiz kelime dağarcığı yoluyla öğrenmesi, öğrencilerin tüm bu motivasyonları anlamalarının önemi, çünkü hepsi yardımcı olur dil edinmeleri
Özet (Çeviri)
Motivation is the utmost importance way to achieve learning goal. Without motivation, there will be no efforts emerge from learners to do something proficiently. The researcher have planned to achieve certain objectives of this study the current research examines the link between vocabulary size and motivation in university-level English language learning, with a focus on motivation and its relationship to vocabulary volume. As a result, first, second, third, and fourth-year Anbar University English students in the College of Arts and College of Education for Human Sciences were given a questionnaire about vocabulary size and motivation. The researcher adopted the descriptive analytical method. The first sample of the study was Iraqi students of English (90 students) from university who were responded to the questionnaire. The second sample was the test university level students (90 students). The data were collect by means of a questionnaire and test. The data was analyzed by the SPSS programme and the analysis has led to these findings: Using vocabulary increases students' performance in EFL classes, the implementation of techniques and strategies help students in developing their vocabulary, students' performance is improved significantly and they developed better attitudes towards developing vocabulary techniques. In the light of the results the researcher has recommended the following: Adopt certain strategies that can be more effective to raise the motivation of vocabulary the learners, teachers provide vocabulary courses given to parents and learners, because this helps to motivate the learners vocabulary, student motivation so that the student must be positive, that is, to make students active participants in learning, students learn through work, task, writing, design, creativity and analysis vocabulary, the importance of understanding students of all these motivations, because they all help them to acquire language