Pandemi sonrası yetişkinlerde sağlığı geliştirme davranışları ölçeği Türkçe formunun psikometrik özellikleri: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Psychometric properties of the post pandemic health promotion behavior scale Turkish version for adults: Validity and reliability study
  1. Tez No: 950099
  2. Yazar: SÜMEYYE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Public Health, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Pandemi Sonrası Yetişkinlerde Sağlığı Geliştirme Davranışları (PS-SGD) Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla ortaya konulan bu çalışma, metodolojik bir araştırma özelliği taşımaktadır. Çalışmanın örneklemi Türk toplumu olarak belirlenmiş olup, Türkiye genelinde kolayda örnekleme yoluyla ulaşılan 18 yaş ve üzeri 600 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler toplanırken;“Tanıtıcı Bilgi Formu”, orijinal ölçeğin Türkçe versiyonu olan“(PS-SGD) Ölçeği”, ek olarak ölçüt bağıntılı geçerlik analizleri için“Sağlıklı Olma Kültürü Ölçeği”,“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-Kısa Form”ve“SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, madde analizleri, doğrulayıcı faktör analizi, cinsiyete ve zamana göre ölçüm değişmezliği testlerinden yararlanılmıştır. Verilerden elde edilen düzeltilmiş madde toplam korelasyonları incelendiğinde, değerlerin 0,33 ile 0,59 arasında değiştiği görülmektedir. Doğrulayıcı faktör analizine göre uyum iyiliği indeksi değerlerinin mükemmel ve kabul edilebilir seviyelerde olduğu, uyarlanan ölçeğin yakınsak geçerlik açısından yeterli düzeyde psikometrik özellikler taşıdığı belirlenmiştir. Ölçeğin toplamı için Cronbach's alpha 0,90, McDonald's omega katsayısı 0,92 olarak hesaplanmıştır. Kullanılan ölçek maddelerinin her iki cinsiyet için de aynı temel yapıyı aynı şekilde ölçtüğünü gösteren pratik uyum indekslerindeki değişim kriterleri temelinde metrik, skaler ve katı değişmezliğin cinsiyetler arasında güçlü bir şekilde sağlandığı sonucuna varılmıştır. Test tekrar test analizinde faktörler için korelasyon değerleri 0,703 ile 0,865 arasında değişmekte olup, toplam değeri 0,906'dır. Neticede, Türk dili ve kültürüne uyarlanan PS-SGD Ölçeği'nin, Türk toplumunun pandemi sonrası dönemdeki sağlığı geliştirme davranışlarının ölçülmesinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to determine the Turkish validity and reliability of the“Post-Pandemic Health Promotion Behaviors Scale for Adults,”has a methodological research design. The sample of the study was defined as the Turkish population, and it was conducted with 600 participants aged 18 and over, who were reached through convenience sampling across Turkey. During the data collection, the following instruments were used;“Descriptive Information Form”, Turkish version of the original scale as“Post-Pandemic Health Promotion Behavior (PP-HPB) Scale for Adults”, additionally, for criterion-related validity analyses“Healthism Attitude Scale”,“Health Literacy Scale–Short Form”and“SF-12 Health Survey”. For the data analysis, descriptive statistics, item analyses, confirmatory factor analysis, and measurement invariance tests based on gender and time were utilized. When examining the corrected item-total correlations obtained from the data, the values ranged between 0.33 and 0.59. According to the confirmatory factor analysis, the goodness-of-fit index values were found to be at excellent and acceptable levels. Moreover, the adapted scale possesses adequate psychometric properties in terms of convergent validity. The Cronbach's alpha coefficient for the total scale was calculated as 0.90 and the McDonald's omega coefficient was 0.92. Based on changes in practical fit indices that demonstrate the scale items measure the same underlying structure across both genders; metric, scalar, and strict invariance were strongly established between genders. In the test-retest analysis, the correlation values for the factors ranged from 0.703 to 0.865, with an overall value of 0.906. As a result, it was concluded that the Turkish version of the Post-Pandemic Health Promotion Behaviors Scale for Adults is a valid and reliable tool for measuring health promotion behaviors in the post-pandemic period within the Turkish population.