Blok kodlarla 3 boyutlu nesne oluşturmanın uzamsal ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of creating 3d objects with block codes on spatial and computational thinking skills
- Tez No: 779183
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET DEMİRBİLEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK TALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yüzyılda teknolojinin gelişiminin önceki yüzyıllara göre çok daha hızlı ilerlediği ve birçok alanı etkilediği ifade edilebilir. İnsanların teknolojiyi belli bir amaca yönelik kullanabilmesi için yaşadığı çağın becerilerine sahip olması gerekmektedir. Günümüzde çağa uyum sağlayabilmek için bilgi işlemsel düşünme ve uzamsal düşünme becerilerinin kazanımları önemlidir (Grover, 2018; Yıldız, 2009). İlgili alanyazın incelendiğinde bilgi işlemsel düşünme ile uzamsal düşünme becerilerinin aynı uygulamayla kazanımı üzerine yapılan çalışma sayısının oldukça sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmada blok kodlama ile 3 boyutlu model oluşturma etkinliklerinin öğrencilerin uzamsal düşünme ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi incelenmiştir. Dolayısıyla bu araştırma ön-test – son-test kontrol gruplu deneysel desen temel alınarak tasarlanan nicel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı 2. yarıyılında Konya'da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Konya Şehir Kolejinde öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grupları oluşturulurken seçkisiz atama yöntemi kullanılmış ve iki şube (23 öğrenci) kontrol, üç şube (43 öğrenci) ise deney grubu olarak atanmıştır. Araştırma Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde üç haftalık bir süreci kapsamaktadır. Bu süreçte deney grubunda tinkercad.com platformunda hazırlanmış olan etkinlikler uygulanırken, kontrol grubunda ise mevcut müfredata uygun olan konular işlenmiştir. Araştırma verileri“Bilgi İşlemsel Düşünme Beceri Düzeyleri Ölçeği”ve“Uzamsal Düşünme Testi”ölçekleri kullanılarak temin edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda deney ve kontrol gruplarının bilgi işlemsel düşünme beceri düzeyleri ölçeğinin son-test (¯χ=66,59, ¯χ=64,90) puanları arasında anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Yine deney ve kontrol gruplarının uzamsal düşünme testinin son-test (¯χ=9,53, ¯χ=8,43) puanları arasında anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Sonuç olarak çalışmada, tinkercad.com sitesinde blok kodlar yardımıyla 3 boyutlu nesne oluşturma etkinliklerinin, öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme ve uzamsal düşünme becerilerinin gelişimine istatistiksel olarak anlamlı bir katkı sağlamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It can be stated that the development of technology in the last century has progressed much faster than in previous centuries and has affected many areas. In order for people to use technology for a specific purpose, they need to have the skills of the age they live in. Today, it is important to acquire computational thinking and spatial thinking skills in order to adapt to the era (Grover, 2018; Yıldız, 2009). When therelated literature is examined, it has been determined that the number of studies on the acquisition of computational thinking and spatial thinking skills with the same application is quite limited. The purpose of this research was to investigate the effects of block coding and 3D model building activities on middle school students' spatial thinking and computational thinking skills were examined. Therefore, the current study is a quantitative research designed on the basis of a quasi-experimental design with pre-test-post-test control group. The study group of the research consists of 5th grade students studying at Konya City College affiliated to the Ministry of National Education in Konya in the 2nd semester of the 2020-2021 academic year. While creating the experimental and control groups, two branches (23 students) were assigned as the control group and three branches (43 students) as the experimental group by using the random assignment method. The research covers a three-week process in the information technologies and software course. In this process, while the activities prepared on the tinkercad.com platform were applied in the experimental group, the subjects suitable for the current curriculum were studied in the control group. The research data were obtained by using the“Computer Thinking Skill Levels Scale”and the“Spatial Thinking Test”scales. Descriptive statistics and independent sample t-test were used in the analysis of the data. As a result of the study, no significant difference was found between the post-test (¯χ=66,59, ¯χ=64,90) scores of the computational thinking skill levels scale of the experimental and control groups. It was also concluded that there was no significant difference between the post-test (¯χ=9,53, ¯χ=8,43) scores of the experimental and control groups in the spatial thinking test. As a result, it was concluded in the study that 3D object creation activities with the help of block codes on the tinkercad.com site did not make a statistically significant contribution to the development of students' computational thinking and spatial thinking skills.