Development and validation of selected response test to measure students' declarative knowledge of triangles
Öğrencilerin üçgenler konusunda bildirime dayalı bilgilerini ölçmek için seçilmiş yanıt testinin geliştirilmesi ve doğrulanması
- Tez No: 779188
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE UBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Şu anda, lise öğrencilerinin geometri bilgilerini ölçmek için nispeten sınırlı seçilmiş yanıtlı testler mevcuttur. Mevcut çalışma özellikle üçgen çeşitlerinin, eş ve benzer üçgenlerin tanımları ve üçgenlerin belirlenmesinde 11. sınıf öğrencilerinin bildirime dayalı üçgen bilgilerini ölçmek için nesnel bir seçilmiş yanıt testi türü geliştirmeyi Amerikan Eğitim Araştırmaları Derneği (AERA ve diğ., 2014) tarafından belirlenen Eğitimsel ve Psikolojik Test Standartlarına bağlı kalarak amaçlamaktadır ve ardından testin içeriği, iç yapısı ve güvenilirliğine dayalı olarak testin geçerlilik kanıtını (DKTT) belirlemektedir. Test boyutluluğunun analizi için Açımlayıcı Faktör Analizinin (AFA) kullanılmasından dört faktör ortaya çıkmıştır. Bu faktörler, Üçgenlerin Belirlenmesi (Faktör 1); Eş ve Benzer Üçgenlerin Tanımları (Faktör 2); Üçgen Çeşitlerinin Minimal Tanımları (Faktör 3) ve Yardımcı Elemanlar ile Üçgen Çeşitlerinin Minimal Olmayan Tanımları (Faktör 4) olarak adlandırılmıştır. Tüm test için Cronbach alfa ve McDonald's omega katsayıları sırasıyla 0.71 ve 0.75 olarak bulunmuştur. Bu test, öğrencilerin üçgen çeşitleri, eş ve benzer üçgenlerin tanımları ve üçgenleri belirleme bilgilerinin derinlemesine ölçerek öğrencilerin üçgenler hakkındaki bildirimsel bilgilerinin ölçülmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Currently, relatively limited selected-response tests are available to measure high school students' geometry knowledge. By adhering to Standards for Educational and Psychological Testing set by the American Educational Research Association (AERA et al., 2014), the current study seeks to develop an objective type of selected-response test for assessing 11-grade student's declarative knowledge of triangles, specifically definitions of types of triangles, congruent and similar triangles and identification of triangles and then determine the validity evidence for the test (DKTT) based on test content, internal structure, and reliability. Four factors emerged from using the Exploratory Factor Analysis (EFA) for the analysis of test dimensionality. These factors were named; Identification of Triangles (Factor 1); Definitions of Congruent and Similar Triangles Factor 2, Minimal Definitions of Types of Triangles (Factor 3); and Non- minimal Definitions of Types of Triangles with Auxiliary (Factor 4). The Cronbach's alpha and McDonald's omega coefficients for the entire test were 0.71 and 0.75, respectively. This test will contribute to thoroughly measuring the students' knowledge of definitions of types of triangles, congruent and similar triangles, and identification of triangles, measuring students' declarative knowledge of triangles.